8 najzávažnejších zdravotných rizík u mužov | PRIMULUS

8 najzávažnejších zdravotných rizík u mužov

Osnova:
Aké sú najzávažnejšie zdravotné riziká u mužov?
1. Ochorenie pečene
2. Zdravie srdca
3. Diabetes
4. Chrípka a pneumónia
5. Rakovina kože
6. CHOCHP a ďalšie respiračné ochorenia
7. Erektilná dysfunkcia
8. Rakovina prostaty
Pestrý jedálniček je základom zdravia
Nedostatek spánku přináší zdravotní rizika
Záver:

Staráte sa viac o svoje auto než o svoje telo? Pravdepodobne väčšina z vás odpovie, že áno. Často za to môže zlá informovanosť v oblasti zdravia.

Rozdiel v dĺžke života medzi mužmi a ženami sa zmenšuje, ale stále existuje niekoľko faktorov hovoriacich proti zdraviu mužov. Jedná sa predovšetkým o vyššiu mieru fajčenia, pitia a úlohu hrá aj tendencia mužov nevyhľadávať odbornú pomoc.

Zdravotným rizikám sa dá predchádzať, ale dôležitá je včasná diagnostika.

Aké sú najzávažnejšie zdravotné riziká u mužov?

1. Ochorenie pečene

Pečeň je orgán pomáhajúci tráviť potravu a absorbovať živiny. Pečeň zbavujú telo toxických látok a sú teda čističkami nášho organizmu.

Muži vo väčšine prípadov pijú viac alkoholu ako ženy a s touto skutočnosťou je práve späté vyššie riziko ochorenia pečene. Alkohol a tiež tabakové výrobky môžu spôsobiť cirhózu pečene a ďalšie ochorenia.

Medzi ďalšie ochorenia patrí vírusová hepatitída, autoimunitné alebo genetické ochorenie pečene, rakovina žlčových ciest, rakovina pečene a už spomínané alkoholické pečeňové ochorenia.

Pitie alkoholu a užívanie tabaku zvyšuje šancu na rozvoj týchto ochorení.

2. Zdravie srdca

Ochorenie srdca existuje v mnohých formách. Všetky formy môžu viesť k vážnym aj smrteľným komplikáciám, pokiaľ sa na ne nepríde včas.

American Heart Association uvádza, že viac ako jeden z troch dospelých mužov trpí niektorou z foriem kardiovaskulárneho ochorenia.

U mužov vo veku do 45 rokov je tiež bežný vysoký krvný tlak. Rutinné prehliadky zistia len základné veci. Váš lekár by mal urobiť oveľa viac vyšetrení, predovšetkým na cholesterol, krvný tlak a brať do úvahy fajčenie.

3. Diabetes

Neliečený diabetes môže viesť k poškodeniu nervov a obličiek, srdcovým ochoreniam a cievnej mozgovej príhode, a dokonca k problémom s videním alebo slepotou.

Muži s diabetom čelia riziku nižšej hladiny testosterónu a sexuálnej impotencie. Ako sa hovorí, všetko sú spojené nádoby, a táto skutočnosť môže viesť k depresiám a úzkostiam.

Ako sa najlepšie vyhnúť cukrovke? Jedzte zdravo a cvičte. Ak máte v rodinnej anamnéze niekoho s cukrovkou, navštívte lekára a nechajte sa pravidelne vyšetrovať.

4. Chrípka a pneumónia

Dve hlavné riziká pre mužov sú chrípka a pneumokokové infekcie. Trpia nimi predovšetkým muži s oslabeným imunitným systémom v dôsledku cukrovky, srdcového zlyhania, AIDS alebo rakoviny. Muži s týmito diagnózami sú k tomuto ochoreniu náchylnejší.

Najvhodnejšou prevenciou je očkovanie.

5. Rakovina kože

Rakovina kože je závažným ochorením postihujúcim oveľa viac mužov ako ženy. Toto ochorenie navyše postihuje predovšetkým mužov po päťdesiatke.

Pred rakovinou kože sa môžete chrániť nosením dlhých rukávov a nohavíc. Vhodné sú aj slnečné okuliare, ale predovšetkým používajte opaľovací krém!

Na priamom slnku by ste sa nemali pohybovať na pravé poludnie.

6. CHOCHP a ďalšie respiračné ochorenia

Mnoho ochorení dýchacích ciest začína nevinným kašľom, predovšetkým u fajčiarov. Kašeľ ale vedie k životu ohrozujúcim stavom, ako je rakovina pľúc alebo CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc).

Všetky tieto stavy ovplyvňujú schopnosť dýchať.

V poslednej dobe sa vyskytuje oveľa viac mužov s rakovinou pľúc ako v minulosti.

Fajčenie zostáva hlavnou príčinou rakoviny pľúc. Fajčíte viac ako 30 rokov? Odporúčame vyšetrenie pľúc.

7. Erektilná dysfunkcia

Erektilná dysfunkcia nie je život ohrozujúce ochorenie, ale signalizuje zdravotné problémy. Problém sa týka predovšetkým mužov po päťdesiatke. Muži s týmto problémom často uvádzajú menšiu chuť do života a pôsobia deprimovane.

Erektilná dysfunkcia je najčastejšie spôsobená aterosklerózou. Ide o rovnaký proces spôsobujúci infarkty a mŕtvice.

Toto ochorenie znamená vo veľkej časti prípadov zlú priechodnosť ciev a signalizuje kardiovaskulárne ochorenie.

8. Rakovina prostaty

Medzi najzávažnejšie zdravotné riziká patrí aj rakovina prostaty. Rakovina prostaty je všeobecne pomaly sa vyvíjajúce ochorenie a väčšina mužov s touto diagnózou žije podstatnú dĺžku života.

V počiatočnej fáze rakoviny prostaty nemusí mať žiadne symptómy. V neskorších fázach sa začnú objavovať prvé symptómy, ktoré zahŕňajú častú alebo náhlu potrebu močenia, bolesti pri močení, stopy krvi v moči alebo spermiách, bolesti v stehnách, bokoch alebo v dolnej časti chrbta.

Existujú tiež rizikové faktory úzko spojené so zvýšenou pravdepodobnosťou rakoviny prostaty. Patrí medzi ne vek, rodinná anamnéza, genetika, strava a životný štýl.

Kým faktory ako vek, rodinná anamnéza a genetika sú mimo vašu kontrolu, môžete znížiť riziko vzniku rakoviny prostaty pomocou pridania omega-3 do stravy, udržiavania telesnej hmotnosti, a pravidelného cvičenia.

Pestrý jedálniček je základom zdravia

Vždy myslite na výber vhodnej stravy a zostavujte si jedálniček dostatočne pestrý.

Ak zvolíte zlú stravu a k tomu jej nedostatok, môžete tým zapríčiniť rad zdravotných komplikácií. Ak sa budete, čo sa týka stravy, riadiť týmito radami, môžete tak zabrániť tomu, aby ste v neskoršom veku začali navštevovať doktorov a brať veľa liekov.

Neprejedajte sa, obmedzte konzumáciu soli, dodržujte pitný režim bez sladených nápojov, obmedzte tučné pokrmy, nahraďte jednoduché cukry a zvýšte príjem vlákniny.

Môžete sa zveriť do rúk odborníkov, prelistovať si celú škálu literatúry, však účinnejšie je zamerať sa na seba a uvedomiť si, či je vaša strava zdravá, či ste sa dnes zase prejedli, alebo sa odbili niečím nezdravým.

Čo sa môže stať, keď budete jesť nezdravo? Zdravotných rizík je tu hneď niekoľko.

Jedná sa o obezitu a nadváhu, kardiovaskulárne ochorenia, vysoký krvný tlak, cukrovku druhého typu, rednutie kostí (osteoporóza) alebo zhubné nádory.

Nedostatek spánku přináší zdravotní rizika

Nedostatok spánku prináša zdravotné riziká. Doba spánku človeka by mala byť 8 hodín. Ak spíte menej, môžete si privodiť spánkový deficit. Počas spánku sa regeneruje centrálny nervový systém a ak tomuto procesu zamedzíme, môže sa objaviť zhoršené myslenie, pamäť a pozornosť.

Pri nedostatku spánku si dajte pozor na spomalené reflexy. Obzvlášť nebezpečné to je pre diaľkových vodičov z povolania. Ak by ste nespali 24 hodín, je to ako by ste vypili 5 alkoholických drinkov.

Ak spíte iba 5 hodín denne, môže u vás nastať problém s hormónom nazývaným leptín - hormón navodzujúci pocit sýtosti regulujúci ukladanie tukov v tele. S tým súvisí aj priberanie na váhe a zväčšenie obvodu v páse.

Záver:

Zdravotné riziká na nás číhajú na každom kroku. Dôležité je nebyť v strese, žiť zdravým životným štýlom, mať pohyb a pestrý jedálniček, a vyvarovať sa nešvárom ako je fajčenie a prehnané pitie alkoholu.

Vybrali sme pre vás len 8 najzávažnejších zdravotných rizík, ale rozhodne by sa o ďalších rizikách dal napísať ďalší článok.

Zamyslite sa nad jednotlivými bodmi a snažte sa vyvarovať zlozvykom, ktoré zvyšujú nebezpečenstvo ochorenia vážnou chorobou.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

viac o nás