Ako hudba ovplyvňuje Vaše hormóny, výkon a produktivitu? | PRIMULUS

Ako hudba ovplyvňuje Vaše hormóny, výkon a produktivitu?

Každý z nás počúva hudbu skoro každý deň.

Po ceste do práce, pri cvičení, pri práci alebo len z dôvodu relaxácie.

Vedeli ste ale, že počúvanie hudby môže mať pozitívny dopad na Vaše hormóny a produktivitu?

Existuje niekoľko štúdií preukazujúcich, že počúvanie hudby má vplyv na stres, produktivitu, náladu a na náš imunitný systém.

Pokiaľ Vás táto téma viac zaujíma, určite čítajte ďalej.

Hudba a produktivita

Pokiaľ chcete zvýšiť svoju produktivitu, pustite si pri práci hudbu.

Vaše sústredenie a efektívnosť práce sa zvýši o niekoľko percent.

Nižšie si uvedieme pár vedeckých správ a výskumov, ktoré to dokazujú.

V jednej anglickej štúdii bolo zistené, že hudba v pozadí dokázala zvýšiť efektívnosť práce v sérii experimentov, ktoré vyžadovali opakované sústredenie.

Podľa doktorky Teresy Lesiuk a jej výskumu, IT špecialisti, ktorí počúvali klasickú hudbu, boli schopní dokončiť zverené úlohy rýchlejšie. Prišli taktiež s lepšími nápadmi v porovnaní s tými, ktorí hudbu nepočúvali. Dôvodom bol fakt, že hudba zlepšila ich náladu a obmedzila pocit úzkosti.

Ďalšia štúdia na tému hudby a produktivity z univerzity Wisconsin priniesla zaujímavé výsledky. 90 ľudí malo za úlohu editovať a opraviť rukopis. U ľudí, ktorí počúvali vážnu hudbu, sa presnosť zvýšila o 21,3%. Tí z nich, ktorí počúvali tradičnú populárnu hudbu z rádia, zaznamenali zlepšenie iba o 2,4%. Skupina, ktorá pracovala v úplnom tichu, bola o 8,3% menej presná než skupina ľudí, ktorá robila editáciu v bežnom ruchu kancelárie.

Niekoľko veľkých firiem dokonca začalo používať hudbu v ich spoločnostiach, aby zvýšili kreativitu, efektívnosť a presnosť svojich zamestnancov.

Ďalšie štúdie v anglickom jazyku o vzťahu hudby na produktivitu môžete nájsť tu (štúdia, štúdia, štúdia)

Hudba a cvičenie

Počúvate radi hudbu pri cvičení alebo pri športe?

Robíte dobre.

Správny výber hudby Vás môže poriadne nakopnúť a zlepšiť Vaše športové výkony.

Doktor Costas Karageorhis, uznávaný odborník na efekt hudby na cvičenie hovorí, že „Hudba je legálna droga pre športovcov“. Podľa jeho výskumu môže správny výber hudby znížiť vnímavosť daného úsilia a tým zvýšiť vytrvalosť až o 15%.

Dôvodom je, že hudba dokáže ovplyvniť Váš srdečný tep, tepovú frekvenciu a krvný tlak. Predovšetkým srdečný tep sa dokáže „naladiť“ na hudbu a zvuky. Dôležité je pritom samotné tempo, hlasitosť a frekvencia hudby. Pokiaľ počúvate pomalú a pokojnú hudbu, Váš srdečný tep sa spomalí.

A naopak.

Čím rýchlejšie a dynamickejšie hudba hrá, tým sa taktiež zrýchľuje náš srdečný tep.

Hudba je prekvapivo veľmi účinný „nakopávač“.

Hudba a stres

Počúvanie hudby dokáže znížiť tvorbu stresového hormónu kortizolu.

Profesor Danil J. Levitin urobil rozbor viac než 400 štúdií na tému hudby a jeho vplyvu na stres a zistil, že hudba je silná zbraň v boji proti stresu.

U ľudí chystajúcich sa na operáciu bol efekt hudby na zníženie stresu omnoho vyšší, než pri užití tlmiacich liekov (štúdia tu).

Toto tvrdenie podporuje taktiež rada anestéziológov. Podľa ich skúseností je hladina stresového hormónu nižšia u ľudí, ktorí počúvali relaxačnú hudbu pred operačným zákrokom. V niektorých prípadoch bola táto hladina dokonca nižšia, než pri aplikácii lieku na zníženie stresu.

Pár tipov na záver

  • Počúvajte hudbu skôr v pozadí. Pokiaľ je hudba moc hlasitá, Vaša produktivita a sústredenie bude klesať.
  • Pokiaľ pracujete so slovami a číslami (písanie emailov, článkov, výpočty apod.) počúvajte iba inštrumentálnu hudbu. Slová by Vás totiž rušili z koncentrácie. (príklad TU)
  • Pri cvičení v posilňovni je výborné vybrať rýchlu a dynamickú hudbu. Heavy metal je dobrá voľba. (príklad TU)
  • Najlepšia hudba pre zníženie stresu a upokojenie sú prirodzené zvuky z prírody. (príklad TU)
  • Výborný druh hudby pre zvýšenie produktivity je melódia z videohier. Táto hudba je navrhnutá k tomu, aby zvýšila motiváciu hráčov k zdolávaniu ďalších úrovní, bez toho, aby ich rušila. (príklad TU)

PS: Viete, že iba zmena Vašej reči tela, dokáže znížiť hladinu Vášho stresového hormónu kortizolu až o 25%? A to všetko len behom 2 minút. Viac sa môžete dočítať v našom článku TU!


za tím PRIMULUS
David Buchta
David Buchta
Odborník na zdravý životní styl a optimalizaci testosteronu. Poslední 4 roky přečetl snad všechny zahraniční studie a publikace na optimalizaci testosteronu. Důležité poznatky publikuje na tento blog.
Páči sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho alebo pošlite svojim známym.
Späť na blog