Aký má alkohol vplyv na testosterón? | PRIMULUS

Aký má alkohol vplyv na testosterón?

Ing. Jan Klusák

Tlmivé účinky alkoholu na ľudský organizmus sú známe už odpradávna a mnohí z Vás plnoletých si ich otestovali nejedenkrát na vlastnej koži. A každý, ktorý aspoň raz za život o 4 hodine rannej po párty objímal záchodovú misu, vie, že je toxický.

Ale ako je vlastne jedovatý a aké dopady má na endokrinný systém?

„Kúzlo“ alkoholu je veľmi jednoduché – nakoľko pôsobí ako sedatívum, spomaľuje radu telesný funkcií, čo vyvoláva pocit opitosti. A taktiež odstraňuje zábrany, čo je taktiež dôvod, prečo máte po pár panákoch chuť na sex s kýmkoľvek, kto aspoň z diaľky vykazuje nejaké známky ženskosti :).

...bohužiaľ, toto vnútorné poslanie – mať sex so všetkým čo sa hýbe – je dosť často pomerne nemožná úloha, nakoľko takých 10 panákov tequily utlmí Vaše sexuálne funkcie natoľko, že Vaša „pýcha“ v nohaviciach pravdepodobne nebude schopná akcie.

Tento negatívny vplyv na sexuálne funkcie je spôsobený predovšetkým dramatickým poklesom mužského pohlavného hormónu – testosterónu.

A tu sú dôvody, prečo k tomu dochádza...

Alkohol a produkcia testosterónu

Radšej Vás upokojím hneď na začiatku – naozaj nemusíte začať abstinovať, aby ste mali prirodzene vysokú hladinu testosterónu, nakoľko pár drinkov tu a tam s Vašim testosterónom nič neurobí.

Je tu však jedno veľké ALE.

Pokiaľ ste alkoholik a pravidelne sa opíjate niekoľkokrát týždenne, je veľmi pravdepodobné, že sa Vaša produkcia testosterónu dosť znížila či izolovala na štádia, kedy nie ste pod parou.

Ale to už ste pravdepodobne stihli zistiť podľa vyššie uvedených sexuálnych „problémov“.

Nižšie sú vedecky podložené štúdie a fakty, ako alkohol znižuje produkciu testosterónu:

  • metabolizmus etanolu znižuje množstvo koenzýmu NAD+ (nikotinamid adenín dinukleotid) v pečeni a semenníkoch. NAD+ je nevyhnutnou súčasťou elektrónového donoringu (darca elektrónov) pri tvorbe testosterónu a iných androgénov a teda sa taktiež predpokladá, že alkohol znižuje tvorbu testosterónu v závislosti na jeho dávke. (štúdia tu)
  • alkohol stimuluje mozog pri produkcii beta-opioidných endorfínov, ktoré mimochodom spôsobujú, že ste uvoľnený a tzv. „v pohode“ po pár pivách. Bohužiaľ tieto hormóny sú taktiež známe svojím negatívnym účinkom na testosterón.
  • konzumácia alkoholu spôsobuje oxidačnú degradáciu testikulárnych Leydigových buniek, čo má za následok zníženie produkcie testosterónu v miešku a taktiež k likvidácii molekúl testosterónu, ktorý je už v krvnom obehu, v dôsledku pôsobenia stresového hormónu kortizolu. (celá štúdia tu)
  • dlhodobo vyššia konzumácia alkoholu môže výrazne zvýšiť hladinu estrogénu a to tak, že alkohol zvyšuje aktivitu enzýmu aromatáza, ktorý svojou funkciou prevádza mužských pohlavný hormón testosterón na ženský estrogén (štúdia tu)

Záver

Ako môžete vidieť, nadmerné pitie je pomyselným zabijakom Vašej produkcie testosterónu a tým je taktiež negatívne ovplyvnená celá rada Vašich endokrinných funkcií.

Primerané množstvo alkoholu je v poriadku a v niektorých prípadoch môže i produkciu testosterónu mierne zvýšiť. Tým „primeraným“ množstvom myslím 1 – 3 panáky maximálne. Preto: Ak chcete prirodzene zvyšovať svoj testosterón, všetko nad toto množstvo už je zlé a pošle Váš sexuálny apetít rovno do kvetín.

Zdroj: anabolicmen.com - s láskavým zvolením autora

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

viac o nás