Čo je to testosteron a k čomu vlastne slúži? | PRIMULUS

Čo je to testosteron a k čomu vlastne slúži?

Stavím sa, že slovo „testosterón“ nie je pre Vás ničím neznámym.  Je veľmi pravdepodobné, že každý sa s týmto pojmom už v živote niekedy stretol. Nebudem teda strácať Váš čas biologickými a vedeckými detailmi a len v skratke si tento hormón predstavíme a povieme si k čomu vlastne slúži.

Testosterón – je steroidný hormón zo skupiny androgénov. U mužov sa testosterón produkuje prevažne v semenníkoch a má veľmi zásadnú funkciu pri vývoji sekundárnych pohlavných znakov. Najvyššia hladina tohto hormónu je v období dospievania. Viac menej, hladina testosteronu sa začína pomaly znižovať od 25 do 30 roku (u niektorých mužov dokonca aj o niekoľko rokov skôr) a to v priemere o 1% až 2% ročne.

Poďme si teda ukázať k čomu vlastne testosteron v tele slúži a aké príznaky môžu signalizovať jeho nízku hladinu.

Ako poznám, že mám zníženú hladinu testosteronu?

  • strata svalovej hmoty a sily
  • nárast telesného tuku (predovšetkým v oblasti pásu)
  • znížené libido a erektilná funkcia
  • znížená energia
  • depresia, náladovosť
  • znížená hustota kostí

.... a zoznam by mohol pokračovať.

Sú Vám tieto príznaky povedomé? Ste muž okolo 30 rokov a začínate cítiť, že sa Vám zväčšuje obvod pásu? Ste podráždený a bez energie? Nemáte chuť na sex ako v 20 rokoch? Pokiaľ áno, je tu veľká pravdepodobnosť, že Vaša hladina testosterónu je znížená. Podľa posledných vedeckých prieskumov má až 25% mužov zníženú hladinu tohto hormónu. To znamená, že sa to týka každého 4 muža nad 25 rokov.

Nemusíte však zúfať.

Hladina testosterónu sa dá aj v pokročilejšom veku navrátiť späť do normálnej hladiny a to predovšetkým stravou, pohybom a taktiež užívaním tých správnych a účinných vitamínov a doplnkov stravy.

Najlepšie cviky na zvýšenie testosterónu? Čo jesť? Aké doplnky stravy fungujú a ktoré predstavujú iba vyhodené peniaze? Ako môže reč Vášho tela ovplyvniť hladinu testosterónu?

Nie len tomu všetkému sa budeme venovať na týchto stránkach.


za tím PRIMULUS
David Buchta
David Buchta
Odborník na zdravý životní styl a optimalizaci testosteronu. Poslední 4 roky přečetl snad všechny zahraniční studie a publikace na optimalizaci testosteronu. Důležité poznatky publikuje na tento blog.
Páči sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho alebo pošlite svojim známym.
Späť na blog