Čo je to testosteron a k čomu vlastne slúži? | PRIMULUS

Čo je to testosteron a k čomu vlastne slúži?

David Buchta

Stavím sa, že slovo „testosterón“ nie je pre Vás ničím neznámym.  Je veľmi pravdepodobné, že každý sa s týmto pojmom už v živote niekedy stretol. Nebudem teda strácať Váš čas biologickými a vedeckými detailmi a len v skratke si tento hormón predstavíme a povieme si k čomu vlastne slúži.

Testosterón – je steroidný hormón zo skupiny androgénov. U mužov sa testosterón produkuje prevažne v semenníkoch a má veľmi zásadnú funkciu pri vývoji sekundárnych pohlavných znakov. Najvyššia hladina tohto hormónu je v období dospievania. Viac menej, hladina testosteronu sa začína pomaly znižovať od 25 do 30 roku (u niektorých mužov dokonca aj o niekoľko rokov skôr) a to v priemere o 1% až 2% ročne.

Poďme si teda ukázať k čomu vlastne testosteron v tele slúži a aké príznaky môžu signalizovať jeho nízku hladinu.

Ako poznám, že mám zníženú hladinu testosteronu?

  • strata svalovej hmoty a sily
  • nárast telesného tuku (predovšetkým v oblasti pásu)
  • znížené libido a erektilná funkcia
  • znížená energia
  • depresia, náladovosť
  • znížená hustota kostí

.... a zoznam by mohol pokračovať.

Sú Vám tieto príznaky povedomé? Ste muž okolo 30 rokov a začínate cítiť, že sa Vám zväčšuje obvod pásu? Ste podráždený a bez energie? Nemáte chuť na sex ako v 20 rokoch? Pokiaľ áno, je tu veľká pravdepodobnosť, že Vaša hladina testosterónu je znížená. Podľa posledných vedeckých prieskumov má až 25% mužov zníženú hladinu tohto hormónu. To znamená, že sa to týka každého 4 muža nad 25 rokov.

Nemusíte však zúfať.

Hladina testosterónu sa dá aj v pokročilejšom veku navrátiť späť do normálnej hladiny a to predovšetkým stravou, pohybom a taktiež užívaním tých správnych a účinných vitamínov a doplnkov stravy.

Najlepšie cviky na zvýšenie testosterónu? Čo jesť? Aké doplnky stravy fungujú a ktoré predstavujú iba vyhodené peniaze? Ako môže reč Vášho tela ovplyvniť hladinu testosterónu?

Nie len tomu všetkému sa budeme venovať na týchto stránkach.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

viac o nás