Crohnova choroba - príznaky a liečba

Crohnova choroba - príznaky a liečba

Crohnova choroba je zápalové, autoimunitné ochorenie, kedy organizmus napáda vlastné bunky. Toto chronické ochorenie tráviaceho traktu sa radí pod súhrnné označenie idiopatického črevného zápalu. Idiopatický znamená, že sa presne nevie, z akého dôvodu sa choroba prejavuje. Vplyv na vznik choroby môže mať stres, dedičnosť, spôsob stravovania alebo porucha imunity.

Svoj diel viny môže niesť nedostatok vlákniny a nadbytočná konzumácia cukru.

Ako sa ochorenie prejavuje? Crohnova choroba sa môže prejaviť bolesťou v podbrušku, hnačkou, krvou v stolici, chudnutím, únavou, kĺbovými zápalmi či objavením áft v ústach. Najviac postihnutou skupinou bývajú ľudia medzi 20. - 35. rokom veku. Choroba bohužiaľ nešetrí ani deti.

Liečba často prebieha formou medikamentov. Počiatočné príznaky Crohnovej choroby sa liečia antibiotikami, ktoré môžu dostať túto chorobu pod kontrolu. Pri dlhodobej liečbe užívajú pacienti kortikoidy.

Crohnova choroba sa lieči tiež biologicky. Biologická liečba je ale veľmi nákladná. Pri tejto forme liečby sa využívajú vajíčka červa tenkohlavca prasačieho. Prečo sa využívajú tieto vajíčka? Cieľ je jednoduchý. Vajíčka majú zmiasť imunitný systém, aby bojoval proti tomuto parazitovi. Imunitný systém tak nebude bojovať proti vlastným baktériám.

Pomôcť môže aj diéta. Pacienti trpiaci touto chorobou horšie znášajú mlieko, dužinu z ovocia, semienka, orechy, strukoviny či šupky. Na druhej strane často pomáhajú ryby s obsahom nenasýtených mastných kyselín, vajcia alebo ovocie ako sú banány, papája, mango, avokádo a žltý melón.Účinným pomocníkom na prevenciu Crohnovej choroby je zelený jačmeň. Je nutné ale byť na pozore. Ak Crohnovu chorobu máte, užívajte jačmeň bez obsahu vlákniny. Vláknina by len zaťažovala čreva.

Vláknina nie je vhodná, ak už Crohnovou chorobou trpíte, ale ak nie, slúži ako skvelá prevencia proti tejto chorobe. Zelený jačmeň má pozitívny vplyv na trávenie a je ľahko stráviteľný. Užíva sa najčastejšie vo forme nápoja.

V niektorých prípadoch pomáhajú homeopatiká. Je nutné, ale vyhľadať skúseného homeopata, ktorý individuálne posúdi váš zdravotný stav a vhodnosť homeopatík.

Ak nepomáha žiadna z uvedených možností liečby, musí sa prejsť na chirurgickú metódu. Lekári pri nej odstráni časť čreva.

Záver:

Crohnova choroba patrí medzi skupinu chorôb, ktoré nesmiete nikdy podceniť. Pri prvých príznakoch je potrebné vyhľadať lekára, ktorý po vhodných vyšetreniach nastaví potrebnú liečbu.

Pamätajte na to, že nie je vždy nutné podstúpiť chirurgický zákrok. V niektorých prípadoch postačia homeopatiká, antibiotiká, diéta či biologická liečba.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

viac o nás