Luteinizačný hormón a jeho vplyv na mužský organizmus | PRIMULUS

Luteinizačný hormón a jeho vplyv na mužský organizmus

Hormóny riadia a ovplyvňujú reprodukčný systém v ľudskom organizme. Medzi najdôležitejšie hormóny v súvislosti s reprodukčným systémom je luteinizačný hormón.

Luteinizačný hormón má v tele mužov trochu inú úlohu než u žien, ale v oboch prípadoch je rozhodujúci pre zabezpečenie zdravia reprodukčného systému. Tento hormón podporuje tvorbu pohlavných hormónov. U mužov sa jedná typicky o testosterón v semenníkoch.Správna hodnota luteinizačného hormónu je v rozmedzí 1,24 - 7,8 IU / l. Hodnota luteinizačného hormónu sa určuje zo špeciálneho testu a uvádza sa v medzinárodnej jednotke na liter (International Unit / liter).

Miestom vzniku a uvoľnenie luteinizačného hormónu (lutropínu) je popredný lalok hypofýzy. Lutropín patrí medzi skupinu gonadotropných hormónov. Jeho hlavnou úlohou je riadiť funkciu semenníkov. Pojmom gonády sa označujú pohlavné žľazy u mužov i žien.

Luteinizačný hormón stimuluje produkciu testosterónu z Leydigových buniek v semenníkoch. Ako je známe, tak testosterón následne stimuluje produkciu spermií a pomáha zdôrazňovať mužské črty (napr. hlboký hlas alebo rast fúzov).

Aké problémy nás môžu čakať pri zlej hladine luteinizačného hormónu?

U vysokej hladiny tohto hormónu môže dôjsť k neplodnosti, pretože priamo ovplyvňuje reprodukčný systém. Problém môže byť aj u genetických stavov medzi, ktoré patrí Turnerov, alebo Klinefelterov syndróm. Spomínané syndrómy môžu spôsobovať vysokú hladinu tohto hormónu.

Ľudia trpiaci týmito syndrómami majú často problémy s plodnosťou a otehotnením.

Ale ani nízka hladina luteinizačného hormónu nie je žiadnou výhrou. Nízka hladina môže spôsobiť tiež neplodnosť. Hormón ovplyvní produkciu spermií a nedostatok sekrécie hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny.

V prípade, že máte problémy s plodnosťou, môže byť na vine práve luteinizačný hormón. Komunikujte najprv so svojím lekárom možnosť krvných testov, ktoré môžu nedostatok luteinizačného hormónu objaviť.

Tento test meria hladinu luteinizačného hormónu v krvi. Odber krvi lekári volia, ak sa objaví problém súvisiaci s neplodnosťou. Ale to nie je jediný prípad. Test je vhodný aj pri nízkej hladine testosterónu, nízkeho libida, alebo nedostatočnej svalovej hmoty.

Ako môžete spozorovať, že by ste mohli mať problém s hypofýzou? Problém sa môže prejaviť únavou, slabosťou, zníženou chuťou do jedla, alebo nevysvetliteľným chudnutím.

Ak sa problém s luteinizačním hormónom potvrdí, budete potrebovať pomoc kvalifikovaného endokrinológa. Endokrinológ je špecialista na hormóny.

Nesprávna hladina luteinizačného hormónu ale nemusí úplne stačiť ku konečnému určeniu diagnózy. Možno budete musieť podstúpiť aj ďalšie testy, aby sa vylúčili iné možnosti.

Záver:

Niet sporu o tom, že luteinizačný hormón má v tele významnú úlohu pre správne fungovanie reprodukčného systému. Pozitívna nie je nízka, ale ani vysoká hladina tohto hormónu. Optimálna hladina testosterónu je priamo ovplyvňovaná týmto hormónom. Aktuálny stav hladiny luteinizačného hormónu sa určuje zo špeciálneho testu z krvi, ktorého výsledky máte obvykle do druhého dňa.

V prípade, že trpíte neplodnosťou, alebo máte problém s partnerkou pri otehotnení, nemusí nutne rozhodovať iba luteinizačný hormón. Iba test na lutropín teda nestačí, ale môže byť dobrým sprievodcom k odhaleniu problému.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

viac o nás