Manifest – Nesťažujte sa ! | PRIMULUS

Manifest – Nesťažujte sa !

David Buchta

Nesťažujte sa.

Naozaj. Nerobte to.

Nemá to žiadny zmysel. Žiadnu pridanú hodnotu. Iba plytváte svojím časom a energiou.

Verím, že pokiaľ by každý človek obmedzil početnosť sťažovania sa na minimum, bol by jeho život ďaleko bohatší vo všetkých smeroch. Ľudia by boli vzdelanejší, mali by viac peňazí, menej starostí a hlavne by boli zdravší.

Prečo sa vôbec sťažujete? Pre okamžitú úľavu? Pre naivnú predstavu, že môžete predať zodpovednosť za svoj život niekomu inému? Nech už sa tak deje z akéhokoľvek dôvodu, nemá to žiadny zmysel.

Jediný človek, ktorý môže za 99% všetkých Vašich problémov, starostí a životných situácií ste Vy sami. Medzi zvyšné jedno percento patria veci ako nepredvídateľné ochorenie a tragické životné situácie.

Všetko ostatné máte vo svojich rukách.

Nedostatok peňazí? Prečo namiesto sťažovania sa na sociálny systém, vysoké dane, nedostatok voľných pracovných miest alebo zlú situáciu v zemi neukážete prstom na seba. Naozaj ste pred tým, než ste sa začali sťažovať, urobili všetko, čo je vo Vašich silách pre zlepšenie situácie? Čo ste sa za posledný rok naučili nové? Aké nové skúsenosti ovládate, ktoré Vám môžu zaistiť povýšenie, novú prácu, viac zákaziek alebo možnosť práce v zahraničí?

Nechápte ma zle

Nehovorím, že je jednoduchšie urobiť zmenu, urobiť prvý krok. Práve naopak. Je ťažké sa začať učiť nový jazyk, keď viete, že bude trvať minimálne 2 roky, než ho plynule zvládnete. Chce to odriekanie, tvrdú prácu a trpezlivosť. Ale viete, čo je jednoduchšie?

Sťažovať sa.

Namiesto toho si predstavte, ako by sa Váš život zmenil, keby ste vedeli o jeden svetový jazyk viac? Alebo keby ste poznali odbor, v ktorom pracujete, lepšie, než Vaši kolegovia alebo konkurenti? Keby ste toto všetko už vedeli a poznali, pretože ste začali pred dvoma rokmi.

Je ťažké pracovať, zlepšovať sa, riešiť problémy a posúvať sa dopredu.

Je ľahké nerobiť nič alebo málo a sťažovať sa.

Už vidím, ako sa Vám pri čítaní týchto riadkov rodia ďalšie myšlienky a potencionálne sťažnosti.

„Ale ja nemám čas...“ Naozaj? Spíte 8 hodín, ďalších 8 pracujete a máte zvyšných 8 hodín, ktoré môžete využiť naplno. Určite netrávite čas sledovaním Hier o tróny, zápasu vo futbale, kontrolovaním statusov na sociálnych sieťach alebo kecaním s kamarátmi na pive? Pracujete dlhšie než 8 hodín? Dobre, ako potom trávite víkendy?

Áno, ja chápem, že sa chcete baviť. Ale v tom prípade sa NESŤAŽUJTE!

„Neviem, ako začať...“ V tejto dobe je vzdelávanie a učenie sa nových vecí jednoduchšie, než kedy predtým. Mnoho vecí sa dá na internete obstarať zadarmo, či za minimálne peniaze. Potom teda máme nespočetne veľa kníh, učebníc atď.

„Ja na to nie som...“ Nezmysel. Každý človek sa narodí ako neschopný tvor, ktorý by bez pomoci druhých neprežil ani pár hodín. Od tej doby ste urobili neskutočný pokrok. Viete chodiť, premýšľať, písať, čítať a to pritom v jednom z najťažších jazykov sveta. Ľudský mozog slúži k tomu, aby sa učil nové veci. Vy sa ale bohužiaľ v určitom veku zastavíte a myslíte si, že to čo poznáte a viete stačí a nie je potrebné sa posúvať dopredu. Zase iba Vaša voľba.

„Som moc starý...“ Priemerná dĺžka života sa neustále zvyšuje. Je Vám 40 alebo 50? Je pravdepodobné, že máte pred sebou ďalších 20-30 rokov produktívneho života. To je veľmi dlhá doba. Začnite niečo robiť dnes a sami sebe za pár rokov poďakujete.

Alebo sa môžete sťažovať.

Takto môžeme pokračovať donekonečna a vo všetkých oblastiach Vášho života. Zdravie, partnerské vzťahy, súčasná životná situácia...Sťažujte sa, ako chcete, ale takmer vždy existuje riešenie. To nie je ani jednoduché, ani okamžité, avšak existuje. Ale namiesto jeho hľadania urobíte asi niečo iné. Jednoduchšie. Budete sa sťažovať.

Iba pre poriadok. Nehovorím, že každý by mal na sebe neustále pracovať, zdokonaľovať sa, učiť sa alebo podnikať. Pokiaľ ste vo Vašom zamestnaní, vzťahu a živote v podstate spokojní, tak Vám gratulujem. Ste šťastní a v živote ste vyhrali. Tento článok nie je pre Vás.

Pokiaľ Vám ale niečo vadí a sťažujete sa, tak s tým prestaňte. Pozrite sa na problém z viacerých uhlov. Prijmite ho a urobte maximum čo je vo Vašich silách, aby ste ho prekonali.

Predstavte si svet, v ktorom by sa nikto nesťažoval, ale každý by zodpovedne riešil svoje problémy i problémy druhých. Táto myšlienka je utopická, ale každý ďalší človek, ktorý obmedzí svoje sťažovanie sa je krokom správnym smerom.

Prístup k životu s myšlienkou: „Je to moja zodpovednosť“, „Je to moja vina“, „Urobím pre to maximum“, je podľa mňa to najlepšie, čo môžete pre svoj profesijný a osobný život urobiť.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

viac o nás