Negatívne príznaky nízkej hladiny testosterónu | PRIMULUS

Negatívne príznaky nízkej hladiny testosterónu

Nízka hladina testosterónu je svojimi príznakmi zo začiatku nepatrná a pomalá. To je i dôvod, prečo mnoho mužov tento stav ignoruje často i niekoľko rokov.

Jednoducho si zvyknú, že sa cítia bez energie, že sú často podráždení, slabí a bez libida. Je to pre nich prirodzený stav. A to je chyba.

I keď si to neuvedomujete, testosterón ovplyvňuje takmer všetko vo Vašom tele. Má vplyv na mozog, libido, svalovú hmotu, kvalitu krvi a zoznam by mohol pokračovať.

Muži si testosterón ale často spájajú iba s jeho efektom na sexuálny život. Dá sa to samozrejme pochopiť. Nízka hladina testosterónu znižuje libido a má taktiež vplyv na kvalitu erekcie. A to je vec, z ktorej majú strach všetci muži.

Nemali by však zabúdať na ďalšie príznaky, ako sú depresie, duševná zmätenosť, problémy so sústredením, úzkosť, strata svalovej hmoty, ľahšie naberanie tukov a celkový pocit nudy a nezáujmu. Boj o potešenie a vnútorná túžba totiž dokáže značne ovplyvniť Vašu kariéru a vzťahy. A i tieto emočné pochody kontroluje testosterón.

Našťastie je dnes jednoduché zistiť, ako na tom Váš testosterón je. Pokiaľ sú Vám uvedené príznaky povedomé a chcete mať istotu, zájdite k lekárovi. Ten Vám z krvi určí aktuálny stav Vášho testosterónu.

Podľa lekárskych tabuliek je diagnóza nízkej hladiny testosterónu veľmi podhodnotená. Pre Vás by ale orientačne mali stačiť tieto čísla. Pokiaľ je Váš testosterón v krvi nižší než 14 nmol/L (alebo 400 ng/dL), pravdepodobne trpíte rôznymi príznakmi uvedenými vyššie a je na čase s tým začať niečo robiť.

Menšie hodnoty sú známkami už veľmi zníženej hladiny testosterónu. Toto potvrdzuje i jedna čínska štúdia, kde boli muži s nízkou hladinou testosterónu (priemer = 268 ng/dL) v porovnaní s mužmi s normálnou hladinou testosterónu (priemer = 553 ng/dl). Typické príznaky u mužov zo skupiny s nízkou hladinou testosterónu boli:

89% mužov nahlásilo, že majú málo energie,
79% mužov uviedlo problémy s erekciou,
66% mužov nahlásilo zníženú sexuálnu výkonnosť.

Vyššie uvedené dáta hovoria za všetko.

Smutným faktom je, že väčšina mužov s nízkou hladinou testosterónu svoj stav nerieši. Teda do tej doby, než dôjde k častým poruchám erekcie alebo neplodnosti. A tento fakt postihuje rok od roku stále mladších mužov. V jednej štúdii bolo zistené, že nízka hladina testosterónu spôsobuje problémy s erekciou u 20% mužov mladších 30 rokov.

Nízka hladina testosterónu: dlhodobý efekt.

Mať znížený testosterónu po dlhú dobu je nebezpečné.

Je totiž spájaný s ochorením srdca, cukrovkou, kognitívnou poruchou a dokonca i osteoporózou. V roku 2007 jedna štúdia zistila, že nízka hladina testosterónu zvyšuje riziko úmrtia z dôvodu srdečnej poruchy, rakoviny i iných príčin.

Ďalším dôvodom, prečo je nízka hladina tak nebezpečná, je negatívny efekt na takmer všetky ukazovatele kardiovaskulárneho zdravia. Jedna nedávna dlhodobá štúdia skúmala mužov s veľmi nízkou hladinou testosterónu po dobu 18 rokov. Záverom bolo, že ich šanca na predčasné úmrtie je o 40% vyššia než u mužov s priemernou či vysokou hladinou testosterónu.

Sčítané podčiarknuté. Každý muž potrebuje dostatok testosterónu. Je to najdôležitejší hormón pre muža. Pokiaľ nám neveríte, ale i tak Vás trápia niektoré z uvedených príznakov, navštívte prosím Vášho lekára a nechajte si Váš testosterón zmerať. Len pre istotu.

Ako zvýšiť hladinu testosterónu?

A čo robiť, pokiaľ máte nízku hladinu testosterónu? Určite záleží na odporúčaní Vášho lekára, ale prvým krokom by vždy mala byť snaha o prírodné zvýšenie tohto hormónu. Na túto tému sme už na našom blogu napísali množstvo článkov.

Zamerajte sa na správnu stravu, dostatok spánku, sex a pohyb. Pokiaľ neviete, kde začať, odporúčame náš veľký článok, v ktorom sme vymenovali hlavných 25 tipov pre vyšší testosterón (celý článok tu.)

Ďalším riešením je dodanie potrebných vitamínov a minerálov pre optimálnu tvorbu testosterónu. Správny mix účinných látok dokáže zvýšiť Váš testosterón až o 40% bez veľkej námahy. Pokiaľ máte o podobné riešenie záujem, vyskúšajte náš produkt PRIMULUS, ktorý obsahuje všetky overené zložky pre optimalizáciu testosterónu. Viac informácií o produkte nájdete tu.

Do svojho auta si kupujete iba kvalitný olej, aditíva a pravidelne jazdíte na servisné prehliadky. Je na čase sa podobne starať o svoje zdravie a svoje telo. A jedným z jeho hlavných motorov je práve optimálna hladina testosterónu.

PS: Pokiaľ poznáte niekoho, kto môže trpieť nízkou hladinou testosterónu, pošlite mu prosím tento článok na email alebo ho zdieľajte na sociálnych sieťach. Vopred ďakujeme.


za tím PRIMULUS
David Buchta
David Buchta
Odborník na zdravý životní styl a optimalizaci testosteronu. Poslední 4 roky přečetl snad všechny zahraniční studie a publikace na optimalizaci testosteronu. Důležité poznatky publikuje na tento blog.
Páči sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho alebo pošlite svojim známym.
Späť na blog