Negatívne príznaky nízkej hladiny testosterónu | PRIMULUS

Negatívne príznaky nízkej hladiny testosterónu

David Buchta

Nízka hladina testosterónu je svojimi príznakmi zo začiatku nepatrná a pomalá. To je i dôvod, prečo mnoho mužov tento stav ignoruje často i niekoľko rokov.

Jednoducho si zvyknú, že sa cítia bez energie, že sú často podráždení, slabí a bez libida. Je to pre nich prirodzený stav. A to je chyba.

I keď si to neuvedomujete, testosterón ovplyvňuje takmer všetko vo Vašom tele. Má vplyv na mozog, libido, svalovú hmotu, kvalitu krvi a zoznam by mohol pokračovať.

Muži si testosterón ale často spájajú iba s jeho efektom na sexuálny život. Dá sa to samozrejme pochopiť. Nízka hladina testosterónu znižuje libido a má taktiež vplyv na kvalitu erekcie. A to je vec, z ktorej majú strach všetci muži.

Nemali by však zabúdať na ďalšie príznaky, ako sú depresie, duševná zmätenosť, problémy so sústredením, úzkosť, strata svalovej hmoty, ľahšie naberanie tukov a celkový pocit nudy a nezáujmu. Boj o potešenie a vnútorná túžba totiž dokáže značne ovplyvniť Vašu kariéru a vzťahy. A i tieto emočné pochody kontroluje testosterón.

Našťastie je dnes jednoduché zistiť, ako na tom Váš testosterón je. Pokiaľ sú Vám uvedené príznaky povedomé a chcete mať istotu, zájdite k lekárovi. Ten Vám z krvi určí aktuálny stav Vášho testosterónu.

Podľa lekárskych tabuliek je diagnóza nízkej hladiny testosterónu veľmi podhodnotená. Pre Vás by ale orientačne mali stačiť tieto čísla. Pokiaľ je Váš testosterón v krvi nižší než 14 nmol/L (alebo 400 ng/dL), pravdepodobne trpíte rôznymi príznakmi uvedenými vyššie a je na čase s tým začať niečo robiť.

Menšie hodnoty sú známkami už veľmi zníženej hladiny testosterónu. Toto potvrdzuje i jedna čínska štúdia, kde boli muži s nízkou hladinou testosterónu (priemer = 268 ng/dL) v porovnaní s mužmi s normálnou hladinou testosterónu (priemer = 553 ng/dl). Typické príznaky u mužov zo skupiny s nízkou hladinou testosterónu boli:

89% mužov nahlásilo, že majú málo energie,
79% mužov uviedlo problémy s erekciou,
66% mužov nahlásilo zníženú sexuálnu výkonnosť.

Vyššie uvedené dáta hovoria za všetko.

Smutným faktom je, že väčšina mužov s nízkou hladinou testosterónu svoj stav nerieši. Teda do tej doby, než dôjde k častým poruchám erekcie alebo neplodnosti. A tento fakt postihuje rok od roku stále mladších mužov. V jednej štúdii bolo zistené, že nízka hladina testosterónu spôsobuje problémy s erekciou u 20% mužov mladších 30 rokov.

Nízka hladina testosterónu: dlhodobý efekt.

Mať znížený testosterónu po dlhú dobu je nebezpečné.

Je totiž spájaný s ochorením srdca, cukrovkou, kognitívnou poruchou a dokonca i osteoporózou. V roku 2007 jedna štúdia zistila, že nízka hladina testosterónu zvyšuje riziko úmrtia z dôvodu srdečnej poruchy, rakoviny i iných príčin.

Ďalším dôvodom, prečo je nízka hladina tak nebezpečná, je negatívny efekt na takmer všetky ukazovatele kardiovaskulárneho zdravia. Jedna nedávna dlhodobá štúdia skúmala mužov s veľmi nízkou hladinou testosterónu po dobu 18 rokov. Záverom bolo, že ich šanca na predčasné úmrtie je o 40% vyššia než u mužov s priemernou či vysokou hladinou testosterónu.

Sčítané podčiarknuté. Každý muž potrebuje dostatok testosterónu. Je to najdôležitejší hormón pre muža. Pokiaľ nám neveríte, ale i tak Vás trápia niektoré z uvedených príznakov, navštívte prosím Vášho lekára a nechajte si Váš testosterón zmerať. Len pre istotu.

Ako zvýšiť hladinu testosterónu?

A čo robiť, pokiaľ máte nízku hladinu testosterónu? Určite záleží na odporúčaní Vášho lekára, ale prvým krokom by vždy mala byť snaha o prírodné zvýšenie tohto hormónu. Na túto tému sme už na našom blogu napísali množstvo článkov.

Zamerajte sa na správnu stravu, dostatok spánku, sex a pohyb. Pokiaľ neviete, kde začať, odporúčame náš veľký článok, v ktorom sme vymenovali hlavných 25 tipov pre vyšší testosterón (celý článok tu.)

Ďalším riešením je dodanie potrebných vitamínov a minerálov pre optimálnu tvorbu testosterónu. Správny mix účinných látok dokáže zvýšiť Váš testosterón až o 40% bez veľkej námahy. Pokiaľ máte o podobné riešenie záujem, vyskúšajte náš produkt PRIMULUS, ktorý obsahuje všetky overené zložky pre optimalizáciu testosterónu. Viac informácií o produkte nájdete tu.

Do svojho auta si kupujete iba kvalitný olej, aditíva a pravidelne jazdíte na servisné prehliadky. Je na čase sa podobne starať o svoje zdravie a svoje telo. A jedným z jeho hlavných motorov je práve optimálna hladina testosterónu.

PS: Pokiaľ poznáte niekoho, kto môže trpieť nízkou hladinou testosterónu, pošlite mu prosím tento článok na email alebo ho zdieľajte na sociálnych sieťach. Vopred ďakujeme.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

viac o nás