Nachádzate se tu: Úvod Blog Testosteron 5 Najväčších príčin zníženej hladiny testosterónu
5 Najväčších príčin zníženej hladiny testosterónu
Ešte predtým, než sa začnete sústrediť na zvyšovanie hladiny testosterónu, je dobré sa taktiež zamyslieť nad tým, prečo môže byť Vaša hladina znížená.
Z tohto dôvodu som vypísal zoznam faktorov, ktoré môžu zásadne ovplyvniť hladinu testosterónu vo Vašom tele.
1. Vek
Je to nekompromisné, ale bohužiaľ je to vedecky podložený fakt. Podľa Harvard Health Publication je normálna hladina testosterónu u zdravých mužov medzi 270 do 1070 ng/dl. S postupom veku sa ale prirodzená hladina testosterónu obvykle znižuje o 1% až 2% a k poklesu dochádza už od 25 do 30 roku života.
2. Telesný tuk
Pokiaľ vedľa seba postavíte dvoch jedincov, kde jeden bude mať športovú postavu s telesným tukom pod 10% a ten druhý bude obtlstlý antišportovec, môžete si byť takmer istý, že náš tučko bude mať značne nižšiu hladinu testosterónu v tele.
V tele s vyšším percentom telesného tuku je vyšší výskyt enzýmu aromatáza, ktorý má hlavnú funkciu premeny testosterónu na estrogén – ženský pohlavný hormón. Pokiaľ chcete byť silný a svalnatý alfa samec, tak určite nechcete mať v tele veľa estrogénu.
3. Stres a nedostatok spánku
Aj keď si to mnoho ľudí stále nechce priznať, psychika človeka dokáže veľmi zásadne ovplyvniť fungovanie celého tela. Pokiaľ ste v strese, Vaše telo začne produkovať viac hormónu kortizolu. Hlavnou funkciou tohto hormónu je regulácia metabolizmu živín. Kortizol teda pôsobí katabolicky a antianabolicky, čo je pre každého muža doslova nočná mora.
Keď je reč o nočných morách, rovnako ako stres i nedostatok spánku či porušenie „spánkových cyklov“ môže zvýšiť produkciu kortizolu. Čím viac je v tele kortizolu, tým menej je testosterónu.
Preto je dôležité sa nestresovať a spať min. 7-8 hodín denne a dodržovať pravidelné spánkové cykly – zaspávať a vstávať v rovnakú hodinu (najlepšie aj o víkendoch).
4. Alkohol
Tento bod bude asi všetkým jasný. Pri veľkej konzumácii alkoholu dochádza k zvyšovaniu kortizolu a estrogénu v tele a ako už bolo povedané, jedná sa o dvoch veľkých „hormonálnych“ nepriateľov testosterónu. Alkohol taktiež priamo znižuje tvorbu oxidu dusnatého (nitric oxide), ktorý pozitívne ovplyvňuje erekciu a samotnú tvorbu testosterónu.
5. Nedostatok vitamínov a minerálov
K tomu, aby telo správne fungovalo, musí dostávať tie správne živiny a z nich potom potrebné množstvo mikroživín – vitamíny, minerály, stopové prvky a enzýmy.
Žijeme v dobe, kde sú hypermarkety plné spracovaných výrobkov a často sa potom zabúda na konečnú kvalitu potravín. Mnohými odborníkmi a lekármi je preto odporúčané doplňovať denný príjem mikroživín a minerálov za pomoci špecifických vitamínov či doplnkov stravy. Nedostatok vitamínu D? Minimálny príjem minerálov zinku zo stravy? To všetko môže taktiež značne ovplyvniť hladinu testosterónu v tele.
Záver
Vymenovali sme si teda asi tie najzásadnejšie príčiny zníženej hladiny testosterónu v tele. V ďalších článkoch sa potom budeme obecne a taktiež detailnejšie venovať tomu, ako všetok stratený testosterón opäť získať :).
Mohlo by Vás zaujímať...
Objednať PRIMULUS
Jednorazový nákup
23 € za celé balenie
Pravidelný mesačný odber
Otázky a odpovede
O nás
Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.