Nachádzate se tu: Úvod Blog Testosteron Málo známy efekt testosterónu na mozgové funkcie

Málo známy efekt testosterónu na mozgové funkcie

Málo známy efekt testosterónu na mozgové funkcie

Môže zvýšená hladina testosterónu v tele ovplyvniť fungovanie Vášho mozgu?

Prečo sú muži lepší vodiči a prečo si ženy dokážu lepšie zapamätať, kedy má ich svokra narodeniny?

Dnes si povieme niečo bližšie o tom, ako naše hormóny ovplyvňujú náš najdôležitejší orgán.

A áno páni, myslím tým mozog.

Hormóny trošku inak

Keď je reč o mužských a ženských hormónoch, väčšinou sa bavíme o vonkajších, fyzických vlastnostiach.

Svalová hmota, sexuálna aktivita, vplyv na metabolizmus apod.

Lenže hormóny majú taktiež veľký vplyv na náš mozog.

Mnoho žien má napr. veľmi dobrú pamäť, dokážu si zapamätať (k neľúbosti nás mužov) niekedy i veľmi malé detaily.

Avšak u chlapov je to úplne naopak. Pokiaľ si niečo nezapíšeme do kalendára či telefónu, tak to do pár hodín zabudneme.

Ale čo napríklad také pozdĺžne parkovanie? Väčšina mužov to zvládne ľavou zadnou, i keď majú k dispozícii skutočne veľmi málo miesta.

Na druhú stranu väčšina žien má s týmto štýlom parkovania veľký problém. V ich podaní táto činnosť niekedy vypadá podobne, ako keď sa v opitosti snažíte trafiť kľúč do zámku a pritom nestojíte u svojich dverí :).

Vyššie uvedené príklady sa môžu zdať trošku pritiahnuté za vlasy, pravdou však je, že sú založené na vedeckých výskumoch.

Muži sú naozaj lepší v šoférovaní a celkovo v priestorovej orientácii a mnoho žien má zase lepšiu pamäť než väčšina mužov.

A za tým všetkým stoja určité časti v mozgu, ktoré sú ovplyvňované práve ženskými a mužskými hormónmi.

  • Hlavný ženský pohlavný hormón estrogén ovplyvňuje časť mozgu zvanú Hipokampus (wikipedia). Táto oblasť veľmi zásadne ovplyvňuje ukladanie informácií do dlhodobej pamäte. To je dôvod, prečo sú ženy schopné si mnoho vecí zapamätať po dlhú dobu.
  • Niekoľko štúdií dokazuje, že pokiaľ sa hladina estrogénu zníži až na minimálnu hranicu, tak sa razantne zníži aktivita práve hipokampu a začínajú sa objavovať problémy s pamäťou (štúdia). Jedna štúdia taktiež ukazuje, že zníženie testosterónu u mužov dokonca zlepší ich pamäťové funkcie (štúdia)

Je teda vedecky potvrdené, že jedným z dôvodov, prečo majú muži horšiu pamäť než ženy je práve ich nízka hladina estrogénu na úkor (pre nás dôležitejšieho) hormónu testosterónu.

Ďalej v niekoľkých štúdiách bolo potvrdené, že testosterón je zodpovedný za mužskú súťaživosť, motiváciu a celkovú sociálnu dominanciu (štúdia, štúdia, štúdia). Podľa týchto výskumov je zrejmé, prečo sú muži viac súťaživý a dominantnejší než ženy. Za všetkým stojí testosterón a jeho efekt na náš mozog. Vďaka testosterónu muž často túži po moci a úspechu ďaleko viac ako ženy.

Zatiaľ sme ale nevysvetlili súvislosť medzi testosterónom a jeho efektom na paralelné parkovanie, ktorý som popisoval vyššie.

Táto štúdia ukazuje ako vyššia hladina testosterónu súvisí s rýchlejším spracovaním vizuálnych podnetov u starších mužov. Podobná štúdia bola taktiež zameraná na mladších mužov.

A aby nebola reč iba o teoretických výskumoch, v tomto teste bolo skutočne dokázané, že muži sú lepší a rýchlejší v paralelnom parkovaní než ženy.

A za tieto vlastnosti vďačíme testosterónu, ktorý ovplyvňuje práve tie časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za koordináciu a priestorové vnímanie.

Takže ako môžeme vidieť, naše hormóny dokážu mať veľký vplyv na fungovanie nášho mozgu a viac testosterónu z Vás môže dokonca urobiť i o trošku lepšieho vodiča... :)

Späť na prehľad

Mohlo by Vás zaujímať...

Objednať PRIMULUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

Záruka spokojnosti alebo vrátenie peňazí

Záruka spokojnosti alebo vrátenie peňazí

 

Jednorazový nákup

Jednorázový nákup
Jednorazový nákup - doprava zadarmo po celej SR
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte 2,30 €

Otázky a odpovede

Za ako dlho pocítim prvé účinky Primulusu?+

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je Váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muža iná, preto Vám nedokážeme dať presnú odpoveď. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú behom dvoch týždňov, väčšina mužov však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Môže mi PRIMULUS pomôcť, keď mám len 20 rokov? +

PRIMULUS je primárne určený pre mužov starších ako 25 rokov, u ktorých sa začína prejavovať nižšia hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pre Vás PRIMULUS nebol prínosný. Obsahuje radu vitamínov a minerálov, ktoré muži potrebujú v každom veku a často ich majú nedostatok. Málo Zinku? Nedostatok vitamínu D? Malý prísun horčíka? PRIMULUS je riešenie.

Prečo musím brať dve tablety denne, nestačí jedna?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že Vám PRIMULUS skutočne pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problémov si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má PRIMULUS nejaké vedľajšie účinky? +

PRIMULUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá výlučne z vitamínov, minerálov a extraktov z dvoch bylín. Hlavná sila nášho produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Nejedná sa o žiadne zakázané látky a PRIMULUS Vám nikdy nemôže zdvihnúť testosteron nad Vašu prirodzenú hladinu.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky Vám nehrozia.

PS: Ak užívate lieky na zníženie krvného tlaku, je vhodné prediskutovať užívanie produktu s Vašim lekárom. Niektoré tieto lieky sú v kontraindikácii s extraktom z kotvičníka zemného.

A čo sa stane s mojím testosteronom, keď PRIMULUS v budúcnosti prestanem brať?+

V prípade, že PRIMULUS v budúcnosti prestanete užívať, Vaša hladina testosteronu sa v najhoršom prípade po čase vráti opäť na úroveň pred užívaním produktu. Na rozdiel od anabolických steroidov, ktoré znižujú vlastnú tvorbu testosteronu (telo ho prestane produkovať, pretože ho dostáva „umelo“) náš produkt podporuje vlastnú, prirodzenú tvorbu tohto hormónu. Preto v tomto prípade nehrozí žiadny negatívny metabolický efekt.

Dá sa zaistiť stály odber bez nutnosti jednorazových nákupov?+

Samozrejme. Najlepší efekt sa dostaví práve pri pravidelnom užívaní. Každý, kto si u nás kúpi balenie PRIMULUS môže byť dobrovoľne zaradený do pravidelného odberu, kedy Vám PRIMULUS bude odosielaný pravidelne každých 30 dní. Jednoducho a pohodlne. O tejto možnosti Vás budeme kontaktovať po Vašom prvom nákupe. Nikoho do ničoho nenútime, je to len na Vás.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore