Nachádzate se tu: Úvod Blog Testosteron Vitamín C a jeho vplyv na testosterón

Vitamín C a jeho vplyv na testosterón

Vitamín C a jeho vplyv na testosterón

Kto by ho nepoznal – Vitamín C či kyselina askorbová – pravdepodobne najviac preskúmaný a vzhľadom k svojej cene a dostupnosti taktiež najviac používaný doplnok stravy na svete.

O jeho pozitívnych účinkoch na ľudský organizmus bolo napísaných nespočetne veľa publikácií. Má zdravotné tvrdenie o jeho pozitívnom vplyve asi na všetky časti ľudského tela.

Ale čo účinky vitamínu C na testosterón? O tejto téme sa tak často nehovorí. Teda až doposiaľ.

Poďme si o vitamíne povedať niečo viac, než sa len dočítate na príbalových letákoch.

Kyselina askorbová a jej vplyv na testosterón

Vitamín C je jedným zo základných vitamínov nutných pre prežitie a ako som už zmienil vyššie, je jedným z najlacnejších, najbezpečnejších a najrozšírenejších doplnkov stravy na svete.

Je to látka rozpustná vo vode a jeho hlavnou pozitívnou vlastnosťou je, že funguje ako antioxidant. Avšak to, čo väčšina ľudí nevie, je fakt, že vitamín C funguje taktiež ako oxidant – alebo okysličovadlo. Len závisí na tom, čo v danú chvíľu telo potrebuje.

Ďalej pomáha pri biosyntéze niekoľkých telesných enzýmov a napr. v kombinácii s cesnakom neskutočne zvyšuje hladinu oxidu dusnatého v krvi, a tým zlepšuje prietok krvi a okysličenie svalov. Ale ako vlastne tento vitamín ovplyvňuje hladinu testosterónu u mužov?

  • Za prvé – v tejto in vitro (alebo skúmavke) štúdii bolo dokázané, že vitamín C funguje ako donor elektrónu a tak môže regenerovať poškodené molekuly testosterónu až o 58%. Ďalšia podobná štúdia dokazuje, že vitamín C bol schopný zvýšiť hladinu testosterónu v Leydigových bunkách.
  • Niekoľko štúdii uskutočnených so zvieratami preukázalo, že vitamín C chráni testikulárne Leydigové bunky pred oxidačnými stresormi ako alkohol, hluk, stres, olovo, kadmium, antibiotiká, arzén, PCB a ďalšie. Podobne ochranné účinky boli pozorované taktiež u ľudských jedincov.
  • Posledná vec, ktorá v tejto súvislosti stojí za zmienku je fakt uvedený v tejto štúdii a to, že suplementácia vitamínom C znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu. A pomer testosterónu voči kortizolu v tele v prospech testosterónu má za následok vytvorenie anabolického efektu.

Takže v skratke. Každý, kto chce uchrániť svoje telo pred oxidatívnym poškodením by mal užívať vitamín C ako doplnok stravy. Vitamín C taktiež pomáha ťažko trénujúcim športovcom v redukcii kortizolu, a tým k vyvolaniu anabolického efektu v tele.

A koľko vitamínu C by sme mali užívať?

Tu neexistuje úplne jednoznačná odpoveď. Pokiaľ ste zdravý, Vaše telo má pomerne veľké vlastné zásoby vitamínu C – okolo 2 g. Túto hladinu môžete udržiavať príjmom 100 mg kyseliny askorbovej denne. Doporučená denná dávka (*DDD) vitamínu C je 80 – 100 mg. Toto nízke množstvo môžete pomerne ľahko získať z potravy (kiwi, citrusové plody atď.) alebo z nejakého veľmi kvalitného multivitamínu.

Avšak pokiaľ ste v strese alebo vystavený pôsobeniu látok, ktoré spôsobujú oxidačný stres v tele, vyššie dávky (1 – 5 g/denne) vitamínu C ochránia Leydigové bunky pred poškodením. Pre zníženie obsahu kortizolu v tele stačia 1 – 3 gramy vitamínu C denne.

Najlepšou formou pre suplementáciu vitamínu C je buďto čistá kyselina askorbová, ktorú zoženiete napr. tu alebo ako súčasť kvalitného multivitamínu s obsahom 100 mg vitamínu C.

Takže zhrnuté, podčiarknuté:

Zvyšuje vitamín C hladinu testosterónu v tele? Nie priamo, ak sa budeme striktne držať faktov z najnovších štúdií týkajúcich sa výskumu vitamínu C na ľudský organizmus.

ALE!!! V dnešnej uponáhľanej dobe, kedy je Vaše telo vystavené mnohým toxínom z nekvalitnej potravy, zlého ovzdušia či sedavému zamestnaniu, prebiehajú niektoré oxidačné deje priamo v pohlavných žľazách.

Zvýšeným príjmom vitamínu C ochránite molekuly testosterónu pred oxidáciou vplyvom stresových faktorov. A to je jedným z dôvodov, prečo si myslím, žeby väčšina mužov mohla ťažiť z doplnkovej suplementácie vitamínom C.

Zdroj: http://www.anabolicmen.com/vitamin-c-testosterone/ - so zvolením autora

Späť na prehľad

Mohlo by Vás zaujímať...

Objednať PRIMULUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

Záruka spokojnosti alebo vrátenie peňazí

Záruka spokojnosti alebo vrátenie peňazí

 

Jednorazový nákup

Jednorázový nákup
Jednorazový nákup - doprava zadarmo po celej SR
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte 2,30 €

Otázky a odpovede

Za ako dlho pocítim prvé účinky Primulusu?+

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je Váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muža iná, preto Vám nedokážeme dať presnú odpoveď. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú behom dvoch týždňov, väčšina mužov však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Môže mi PRIMULUS pomôcť, keď mám len 20 rokov? +

PRIMULUS je primárne určený pre mužov starších ako 25 rokov, u ktorých sa začína prejavovať nižšia hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pre Vás PRIMULUS nebol prínosný. Obsahuje radu vitamínov a minerálov, ktoré muži potrebujú v každom veku a často ich majú nedostatok. Málo Zinku? Nedostatok vitamínu D? Malý prísun horčíka? PRIMULUS je riešenie.

Prečo musím brať dve tablety denne, nestačí jedna?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že Vám PRIMULUS skutočne pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problémov si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má PRIMULUS nejaké vedľajšie účinky? +

PRIMULUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá výlučne z vitamínov, minerálov a extraktov z dvoch bylín. Hlavná sila nášho produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Nejedná sa o žiadne zakázané látky a PRIMULUS Vám nikdy nemôže zdvihnúť testosteron nad Vašu prirodzenú hladinu.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky Vám nehrozia.

PS: Ak užívate lieky na zníženie krvného tlaku, je vhodné prediskutovať užívanie produktu s Vašim lekárom. Niektoré tieto lieky sú v kontraindikácii s extraktom z kotvičníka zemného.

A čo sa stane s mojím testosteronom, keď PRIMULUS v budúcnosti prestanem brať?+

V prípade, že PRIMULUS v budúcnosti prestanete užívať, Vaša hladina testosteronu sa v najhoršom prípade po čase vráti opäť na úroveň pred užívaním produktu. Na rozdiel od anabolických steroidov, ktoré znižujú vlastnú tvorbu testosteronu (telo ho prestane produkovať, pretože ho dostáva „umelo“) náš produkt podporuje vlastnú, prirodzenú tvorbu tohto hormónu. Preto v tomto prípade nehrozí žiadny negatívny metabolický efekt.

Dá sa zaistiť stály odber bez nutnosti jednorazových nákupov?+

Samozrejme. Najlepší efekt sa dostaví práve pri pravidelnom užívaní. Každý, kto si u nás kúpi balenie PRIMULUS môže byť dobrovoľne zaradený do pravidelného odberu, kedy Vám PRIMULUS bude odosielaný pravidelne každých 30 dní. Jednoducho a pohodlne. O tejto možnosti Vás budeme kontaktovať po Vašom prvom nákupe. Nikoho do ničoho nenútime, je to len na Vás.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore