Nachádzate se tu: Úvod Blog Testosteron Vplyv ostrého jedla na Vaše zdravie a testosterón

Vplyv ostrého jedla na Vaše zdravie a testosterón

Vplyv ostrého jedla na Vaše zdravie a testosterón

Máte radi ostré jedlá?

Pokiaľ áno, tak je šanca, že Vaša hladina testosterónu je vyššia než bežný priemer.

V dnešnom článku si povieme prečo tomu tak je a aký vplyv majú ostré jedlá na Vaše zdravie a testosterón.

Kapsaicín

Hlavnou zložkou všetkých ostrých jedál je látka nazývaná kapsaicín. Rovnaká molekula sa vyskytuje i v korenistých sprejoch. Kapsaicín je pre cicavcov veľmi dráždivý pri kontakte v ústach i pri obyčajnom dotyku s kožou. A táto látka je hlavným dôvodom, prečo sú ostré jedlá štipľavé.

Nižšie uvedené štúdie dokazujú priamy vzťah medzi obľubou štipľavého jedla a vyššou hladinou testosterónu. Vedci zatiaľ ale neprišli na to, ako presne tento proces funguje. Jedna z možných verzií je, že muži majúci v obľube ostré jedlá v živote viac riskujú a preto majú vyššiu hladinu testosterónu. Existuje i možnosť, že existuje priamy vplyv medzi konzumáciou jedál bohatých na kapsaicín a zvýšením testosterónu, tento efekt je zatiaľ preukázaný len na hlodavcoch.

Bez ohľadu na nasledujúce štúdie v súvislosti s testosterónom, bol u ostrých jedál preukázaný vplyv na zrýchlenie metabolizmu a potlačenie chuti k jedlu.

Tieto faktory môžu mimo iné pozitívne ovplyvniť i Váš testosterón. Poďme sa pozrieť, aké ďalšie výhody majú štipľavé jedlá pre Vaše zdravie a najdôležitejší mužský hormón.

Štipľavé jedlá a ich vplyv na zdravie

V minulom článku sme si uviedli, že ostré jedlá dokážu zrýchliť Váš metabolizmus a uľahčiť spaľovanie kalórií. Tento fakt je vedecký potvrdený. Kapsaicín je zlúčenina, ktorá má termogénny efekt v tele, tzn., že spôsobuje zahriatie celého tela a väčší výdaj telesnej energie, čo vedie k vyššej spotrebe kalórií.

Rovnako tak bol preukázaný jeho efekt na rozklad tukových buniek. V neposlednej rade ostré jedlá spôsobujú pocit sýtosti a znižujú Vašu chuť k jedlu.

Predtým než si kúpite najštipľavejšiu omáčku v obchode a zjete ju na počkanie, prosím čítajte ďalej.

Termogenézia spôsobená kapsaicínom má iba malý percentuálny podiel v celkovom procese spaľovania tukov a jeho efekt je skôr krátkodobý. Pri štúdiách na túto tému mali najväčší úspech jedinci, ktorí predtým nejedli vôbec žiadne štipľavé jedlá. U nich bol efekt na zvýšenie metabolizmu znateľný.

Ďalšou výhodou ostrých jedál je ich vplyv ako antioxidantu.

Dostatočný prísun antioxidantov je nutnou súčasťou zdravej stravy, pretože tieto látky pomáhajú v boji proti odbúravaniu telesných tkanív a zabraňujú prípadným škodám v dôsledku oxidačných procesov. V jednej štúdii z roku 2002 bolo zistené, že kapsaicín je bohatý na antioxidanty ako flavonoidy, fenolové kyseliny, karotenoidy, tokoferoly a vitamín A. Tieto látky chránia telo proti voľným radikálom a ochraňujú molekuly hormónov.

Ostré jedlá a testosterón

Muži holdujúci štipľavému jedlu majú vyššiu hladinu testosterónu. Aspoň to naznačuje Francúzska štúdia z roku 2014. V tejto štúdii bola skúmaná hladina testosterónu u 114 dospelých mužov, ktorým boli podávané rôzne ostré jedlá. Prekvapivo, muži s vyššou hladinou testosterónu mali v obľube štipľavejšie jedlá v porovnaní s mužmi s nižšou hladinou testosterónu.

Rýchlejší metabolizmus a oxidácia tukov je v súvislosti s vyššou hladinou testosterónu vždy výhodou. Ako už vieme z našich minulých článkov, čím menej telesného tuku muži majú, tým vyššia je ich hladina testosterónu.

Ďalej sú s vyššou hladinou testosterónu spojené i antioxidačné vlastnosti kapsaicínu. Jedna štúdia z roku 2001 dokázala efekt kapsaicínu ako antioxidačnej zlúčeniny, ktorá ochránila hormonálne bunky pred oxidáciou. To znamená, že ostré jedlá dokážu ochrániť bunky Vášho testosterónu pred rozkladom či oxidáciou.

Ďalšou výhodou pre muža je, že kapsaicín má overené účinky na ich libido. Ostré jedlá spôsobujú uvoľnenie endorfínov v tele, ktoré v nás vyvolajú dobrú náladu a zlepšujú chuť na sex.

Záver

Efekt vplyvu ostrého jedla na hladinu testosterónu stále potrebuje hlbšie štúdie. Podľa prvých náznakov je ale viditeľné, že pokiaľ si občas doprajete k Vášmu jedlu chilli papričku či inú potravinu obsahujúcu kapsaicín, Vášmu zdraviu a testosterónu rozhodne neublížite. Práve naopak.

Zdroj: www.anabolicmen.com - s láskavým zvolením autora.

Späť na prehľad

Mohlo by Vás zaujímať...

Objednať PRIMULUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

Záruka spokojnosti alebo vrátenie peňazí

Záruka spokojnosti alebo vrátenie peňazí

 

Jednorazový nákup

Jednorázový nákup
Jednorazový nákup - doprava zadarmo po celej SR
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte 2,30 €

Otázky a odpovede

Za ako dlho pocítim prvé účinky Primulusu?+

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je Váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muža iná, preto Vám nedokážeme dať presnú odpoveď. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú behom dvoch týždňov, väčšina mužov však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Môže mi PRIMULUS pomôcť, keď mám len 20 rokov? +

PRIMULUS je primárne určený pre mužov starších ako 25 rokov, u ktorých sa začína prejavovať nižšia hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pre Vás PRIMULUS nebol prínosný. Obsahuje radu vitamínov a minerálov, ktoré muži potrebujú v každom veku a často ich majú nedostatok. Málo Zinku? Nedostatok vitamínu D? Malý prísun horčíka? PRIMULUS je riešenie.

Prečo musím brať dve tablety denne, nestačí jedna?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že Vám PRIMULUS skutočne pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problémov si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má PRIMULUS nejaké vedľajšie účinky? +

PRIMULUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá výlučne z vitamínov, minerálov a extraktov z dvoch bylín. Hlavná sila nášho produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Nejedná sa o žiadne zakázané látky a PRIMULUS Vám nikdy nemôže zdvihnúť testosteron nad Vašu prirodzenú hladinu.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky Vám nehrozia.

PS: Ak užívate lieky na zníženie krvného tlaku, je vhodné prediskutovať užívanie produktu s Vašim lekárom. Niektoré tieto lieky sú v kontraindikácii s extraktom z kotvičníka zemného.

A čo sa stane s mojím testosteronom, keď PRIMULUS v budúcnosti prestanem brať?+

V prípade, že PRIMULUS v budúcnosti prestanete užívať, Vaša hladina testosteronu sa v najhoršom prípade po čase vráti opäť na úroveň pred užívaním produktu. Na rozdiel od anabolických steroidov, ktoré znižujú vlastnú tvorbu testosteronu (telo ho prestane produkovať, pretože ho dostáva „umelo“) náš produkt podporuje vlastnú, prirodzenú tvorbu tohto hormónu. Preto v tomto prípade nehrozí žiadny negatívny metabolický efekt.

Dá sa zaistiť stály odber bez nutnosti jednorazových nákupov?+

Samozrejme. Najlepší efekt sa dostaví práve pri pravidelnom užívaní. Každý, kto si u nás kúpi balenie PRIMULUS môže byť dobrovoľne zaradený do pravidelného odberu, kedy Vám PRIMULUS bude odosielaný pravidelne každých 30 dní. Jednoducho a pohodlne. O tejto možnosti Vás budeme kontaktovať po Vašom prvom nákupe. Nikoho do ničoho nenútime, je to len na Vás.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore