Nachádzate se tu: Úvod Blog Zdravie 4 prírodné adaptogény znižujúce stres a hladinu kortizolu

4 prírodné adaptogény znižujúce stres a hladinu kortizolu

4 prírodné adaptogény znižujúce stres a hladinu kortizolu

Málo spánku, veľa práce, nezaplatené účty a hromada nevyriešených vecí.

Sú Vám tieto situácie povedomé?

Ak áno, ste často v strese a tým pádom máte v tele zvýšenú hladinu kortizolu (stresového hormónu).

A to určite nechcete.

Dlhodobo zvýšený kortizol doslova ničí molekuly testosterónu.

Mužské pohlavné žľazy produkujú enzým zvaný 11ßHSD-1. Ten má za úlohu molekuly testosterónu pred kortizolom chrániť, ak je ale hladina stresového hormónu zvýšená dlhšiu dobu, ide o veľké množstvo, ktoré už tento enzým nedokáže zvládnuť.

Nízky testosterón spôsobuje ešte väčšiu únavu a horšie sústredenie. A začarovaný kruh je na svete.

Zvýšený kortizol môže byť aj jedna z najrýchlejších ciest, ako o svoj testosterón prísť.

Čo s tým?

Dnes sa pozrieme na druhy bylín, ktorým sa hovorí adaptogény a podľa štúdií dokážu znížiť hladinu kortizolu v tele a Váš stres.

Názov "adaptogén" vychádza z účinnosti daných bylín prispôsobiť Vaše telo na zvýšenú hladinu kortizolu a tým vrátiť jeho hladinu do normálu. Pokiaľ máte kortizol zvýšený, adaptogény Vám ho pomôžem znížiť.

Poďme si predstaviť 4 silné a účinné prírodné adaptogény , ktoré zoženiete aj u nás.

1. Klanopraška čínska (Schizandra chinensis)

Ide o drevité liany s pravidelnými belavými kvetmi a červenými bobuľovitými plodmi.

Táto rastlina pochádza z východnej Ázie a ide o silný adaptogén.

V čínskej medicíne sa konzumujú listy a plody tejto rastliny v podobe čaju. Väčšina štúdií však skúmala iba účinok plodov a viac než stovka z nich potvrdzuje ich účinnosť.

Poďme si ich pár vymenovať.

 • Ruskí vedci potvrdili silný účinok Schizandry na stresovú odozvu organizmu pri veľmi intenzívnom fyzickom tréningu. Plody Schizandry dokázali znížiť hladinu kortizolu a vrátiť ju do normálnej hladiny (štúdia, štúdia).
 • Táto štúdia na skupine atlétov konzumujúcich extrakt z plodov Schizandry ihneď po výkone, ukazuje výrazné zníženie hladiny kortizolu po tréningu s porovnaním s placebo skupinou.
 • Táto štúdia skúmala kombináciu známych adaptogénov (Schizandra, pravý ženšen, posed biely, rozchodnica ružová). Tento mix bylín podávali rôznym druhom zvierat po dobu 10 dní. Po dokončení štúdie zistili u placebo skupiny (bez podávania adaptogénov) o 200% až 300% vyššiu hladinu kortizolu v porovnaní so zvieratami kŕmenými mixom adaptogénov.

2. Dierkovitosť päťlistá (Gynostemma)

Označovaná aj ako päťlistý ženšen, nesmie na našom zozname chýbať.

Patrí medzi najsilnejšie adaptogény a jej účinnosť potvrdzuje hneď niekoľko štúdií.

Dierkovitosť obsahuje vyše 90 druhov saponínov, čo je najväčšie množstvo z prírodnej ríše. Pre porovnanie pravý ženšen ich obsahuje "len" okolo 30.

Medzi tieto saponíny patria nielen steroidné (ovplyvňujúce náš hormonálny systém), ale aj ďalšie typy pozitívne pôsobiace na hladinu kortizolu v tele.

A čo na túto bylinku hovoria vedecké štúdie?

 • V tejto štúdii bolo potvrdené, že čaj z Gynostemie posilnil imunitný systém.
 • V tomto výskume slúžiacemu ako podklad jednej knihy, bolo zoskupených niekoľko štúdií potvrdzujúcich vysoké adaptogénne vlastnosti Gynostemie, keď táto bylinka dokázala priviesť ľudské hormóny späť na ich prirodzenú hladinu. A to vrátane kortizolu.

Jeden z najlepších spôsobov ako Gynostemiu užívať je formou čaju.

TIP: Máte záujem naopak o zvýšenie hladiny testosterónu pre lepšiu erekciu a väčšie libido? Vyskúšajte unikátny výživový doplnok na podporu tvorby testosterónu PRIMULUS.

Vyskušám PRIMULUS

3. Ašvaganda (Indický ženšen)

Bylinka u nás už známa a nemal by ju prehliadnuť žiadny muž.

Ide o veľmi silný adaptogén, ktorý podľa posledných štúdií má aj vplyv na zvýšenie hladiny testosterónu.

Obsahuje mikroživiny, fytochemikálie, saponíny a ďalšie látky blahodárne pôsobiacie na naše telo.

Poďme sa pozrieť na pár štúdií o tejto bylinke.

 • Silný efekt ašvagandy na zníženie hladiny kortizolu potvrdzuje táto slepá štúdia vykonaná na ľuďoch.
 • V ďalšej štúdii bol zistený možný pozitívny efekt ašvagandy na stimuláciu hormónu štítnej žľazy. A to je dobrá správa. Nesprávne fungujúca štítna žľaza má za následok zvýšenie hladiny kortizolu na úkor testosterónu.
 • Táto zaujímavá štúdia preukazuje efekt ašvagandy na zvýšený počet spermií vďaka zníženiu oxidačného stresu v semenníkoch. Výsledkom štúdie bol tiež nárast testosterónu až o 40%.


Najlepšie využitie je prípravou odvaru z usušeného koreňa ašvagandy.

4. Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea)

Ďalšia veľmi známa bylinka so silným adaptogénnym účinkom.

Rastie prevažne v arktickej a subarktickéj oblasti po celej severnej pologuli (Sibír, Severná časť Fínska a Ázia).

V minulosti rastlinu využívali ruskí olympijskí atléti a kozmonauti pre jej silné účinky v boji proti stresu.

Pozrime sa na najnovšie vedecké poznatky o tejto rastline.

 • Táto rastlina obsahuje viac ako 140 živín (viac tu). Niektoré sú známe pre svoj pozitívny vplyv na zníženie hladiny kortizolu (alkaloidy, terpenoidy a rôzne saponíny) a iné pre vplyv na zvýšenie testosterónu ( apigenin a quercetin ).
 • V tejto štúdii na 82 ľudských subjektoch užívajúcich Rozchodnicu ružovú, bolo potvrdené značné zníženie únavy a stresu.
 • Táto štúdia potvrdzuje efekt Rozchodnice ružovej na zlepšenie kvality spánku u zdravých mužov.
 • Ďalšie štúdie potvrdzujúce efekt Rozchodnice ružovej na zníženie hladiny kortizolu u ľudí.

Záver

Ak ste často v strese a hľadáte rýchlu cestu ako ho znížiť (a zlepšiť aj Vaše zdravie), vyskúšajte niektorú z uvedených bylín. Nielen, že Vám pomôžu bojovať s vysokou hladinou kortizolu, ale môžu aj ovplyvniť produkciu testosterónu.

Späť na prehľad

Mohlo by Vás zaujímať...

Objednať PRIMULUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

Záruka spokojnosti alebo vrátenie peňazí

Záruka spokojnosti alebo vrátenie peňazí

 

Jednorazový nákup

Jednorázový nákup
Jednorazový nákup - doprava zadarmo po celej SR
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte 2,30 €

Otázky a odpovede

Za ako dlho pocítim prvé účinky Primulusu?+

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je Váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muža iná, preto Vám nedokážeme dať presnú odpoveď. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú behom dvoch týždňov, väčšina mužov však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Môže mi PRIMULUS pomôcť, keď mám len 20 rokov? +

PRIMULUS je primárne určený pre mužov starších ako 25 rokov, u ktorých sa začína prejavovať nižšia hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pre Vás PRIMULUS nebol prínosný. Obsahuje radu vitamínov a minerálov, ktoré muži potrebujú v každom veku a často ich majú nedostatok. Málo Zinku? Nedostatok vitamínu D? Malý prísun horčíka? PRIMULUS je riešenie.

Prečo musím brať dve tablety denne, nestačí jedna?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že Vám PRIMULUS skutočne pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problémov si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má PRIMULUS nejaké vedľajšie účinky? +

PRIMULUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá výlučne z vitamínov, minerálov a extraktov z dvoch bylín. Hlavná sila nášho produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Nejedná sa o žiadne zakázané látky a PRIMULUS Vám nikdy nemôže zdvihnúť testosteron nad Vašu prirodzenú hladinu.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky Vám nehrozia.

PS: Ak užívate lieky na zníženie krvného tlaku, je vhodné prediskutovať užívanie produktu s Vašim lekárom. Niektoré tieto lieky sú v kontraindikácii s extraktom z kotvičníka zemného.

A čo sa stane s mojím testosteronom, keď PRIMULUS v budúcnosti prestanem brať?+

V prípade, že PRIMULUS v budúcnosti prestanete užívať, Vaša hladina testosteronu sa v najhoršom prípade po čase vráti opäť na úroveň pred užívaním produktu. Na rozdiel od anabolických steroidov, ktoré znižujú vlastnú tvorbu testosteronu (telo ho prestane produkovať, pretože ho dostáva „umelo“) náš produkt podporuje vlastnú, prirodzenú tvorbu tohto hormónu. Preto v tomto prípade nehrozí žiadny negatívny metabolický efekt.

Dá sa zaistiť stály odber bez nutnosti jednorazových nákupov?+

Samozrejme. Najlepší efekt sa dostaví práve pri pravidelnom užívaní. Každý, kto si u nás kúpi balenie PRIMULUS môže byť dobrovoľne zaradený do pravidelného odberu, kedy Vám PRIMULUS bude odosielaný pravidelne každých 30 dní. Jednoducho a pohodlne. O tejto možnosti Vás budeme kontaktovať po Vašom prvom nákupe. Nikoho do ničoho nenútime, je to len na Vás.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore