Nachádzate se tu: Úvod Blog Zdravie Bechterevova choroba - ako sa prejavuje a ako ju liečiť?

Bechterevova choroba - ako sa prejavuje a ako ju liečiť?

Bechterevova choroba - ako sa prejavuje a ako ju liečiť?

Problematiku o Bechterevovej chorobe začneme netradične, a to pohľadom do histórie. Toto ochorenie vyznačujúce sa "bambusovou chrbticou" siaha až do stredoveku. Prvýkrát bola objavená u kostier múmií v starovekom Egypte.

Aj keď sa prvý opis choroby objavil už v roku 1559 zásluhou RealD Colomba, bola choroba pomenovaná podľa ruského neurofyziológa, psychiatra a vedca Michajloviča Bechtereva. Chorobu dôkladne sledoval a vytvoril jej rozsiahly opis.

Bechterevova choroba (čiže Ankylozujúca spondylitída) je charakteristická zápalovým procesom postihujúcim chrbticu a krížové-bedrové skĺbenia.

Touto chorobou trpí až 1% populácie. Toto sprvu nenápadné ochorenie, postihujúce najčastejšie mužov medzi 20. - 30. rokom života, môžeme charakterizovať ako autoimunitné, chronické a reumatické. Dôležitá je včasná liečba.

Choroba sa síce nedá úplne vyliečiť, ale dá zabezpečiť plnohodnotný život bez obmedzenia. Bez včasnej liečby je choroba veľmi zákerná.

Zápal postupne spôsobuje obmedzenie hybnosti chrbtice a hrudníka. Postupne sa znižuje dychová kapacita pľúc. Zápal spôsobuje tiež bolesť zasiahnutých miest. V prípade, že nie je ochorenie včas liečené, môže dôjsť až k úplnému stuhnutiu chrbtice a nehybnosti hrudníka.

Bechterevova choroba je bohužiaľ často diagnostikovaná veľmi neskoro.

Aké hľadať príčiny Bechterevovej choroby?

Súčasná medicína nedokáže s istotou určiť príčinu ochorenia. Choroba sa vyskytuje predovšetkým u osôb s pozitívnym antigénom B27 na bielych krvinkách. Provokujúce faktory možno často hľadať v obyčajnej črevnej alebo inej infekcii. Nevýhodou je dedičnosť ochorenia.

Aké sú počiatočné príznaky tejto choroby?

Počiatočné príznaky začínajú zľahka a postupujú pomaly.

V dôsledku bolestí chrbta sa predovšetkým v neskorých večerných hodinách prejavuje problém so spánkom. Bolesti, ktoré sa koncentrujú do oblasti krížového a panvového skĺbenia, po rozcvičení spočiatku zmiznú.

Popri týchto ťažkostiach sa objavuje ranná stuhnutosť. V ranej fáze ochorenia si môžete všimnúť opuchnutie kĺbov, väčšinou sa jedná o kolená.

Choroba je nebezpečná tiež vzhľadom na možnosť napadnutia vnútorných orgánov. Počiatočné ťažkosti trvajú 3 mesiace, pri pohybe bolesť ustupuje.

Neskoršie fázy postihnutia Bechterevovou chorobou prináša silné bolesti, celkovú rozlámanosť tela, horúčky alebo znateľný úbytok na váhe. Ďalším problémom je tuhnutie chrupavkovitých spojov rebier. Tuhnutia spôsobuje bolesť pri hlbokom dýchaní.

Ako sa dá choroba liečiť?

Bechterevova choroba sa nedá úplne vyliečiť. Dnešná medicína a lekárske postupy ale dokážu chorobu skrotiť a tým aj zachovať plnohodnotný život.

Kľúčová je včasná diagnóza. Najdôležitejšie je začať s liečbou, čo najskôr. Pomôže dobrý telocvik. Vďaka nemu možno zabrániť stuhnutiu chrbtice v nepríjemnej polohe.

Problémom je, že sa Bechterevova choroba dá rozpoznať až po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch od prvých príznakov. Príznaky možno rozpoznať pomocou röntgenových snímkov, na ktorých sú vidieť zmeny na prechode medzi bedrovou a krížovou oblasťou. Zmeny sú viditeľné aj na hranách tiel stavcov.

Liek na Bechterevovu chorobu neexistuje. Liečbou môžete tlmiť iba bolesti a zápaly. Ako sme už spomenuli, veľmi dobre dokáže pomôcť pravidelná rehabilitácia.

Čo by sme vám mohli odporučiť urobiť? Určite sa nechajte odborne vyšetriť reumatológom, vyskúšajte zdravotnú gymnastiku, zahrňte do svojho života pohybovú aktivitu, môže pomôcť plávanie.

Obzrite sa po liečebných kúpeľoch a zábaloch. Myslite na zdravie aj pri spánku a využívajte špeciálne matrace na podporu držania tela či podhlavníky. V bežnom živote pomôže zdravotná stolička.

V prípade, že je choroba v neskorej fáze a došlo k ťažkému zakriveniu tela, odporúča sa podstúpiť operácia.

Liečba by každopádne mala byť riešená individuálne pre každý jednotlivý prípad. Vhodnou liečbou je kombinácia nefarmaceutických a farmaceutických postupov. Základom každej liečby je ale pravidelné domáce cvičenie.

Pre mužov postihnutých Bechterevovou chorobou nie je vhodné povolanie so striedaním smien a teplôt. Rovnako nie je vhodné vykonávať jednotvárnu profesiu. Vhodné sú zamestnania s možnosťou cvičenia či pretiahnutie. Dôležité je striedanie polôh pri práci.

Rovnako ako sú nevhodné profesie pre Bechterevikov, je potrebné pri plávaní zvoliť správny štýl. V prípade postihnutia krčnej chrbtice je nevhodné plávať prsia alebo kraul. Pri niektorých prípadoch je plávanie úplne nevhodné, a naopak je nutné vykonávať iné cvičenia.

Ochorenie je dôležité konzultovať s lekárom, ktorý k ochoreniu pristúpi individuálne pre každého pacienta. Ak ste teda videli, že váš známi vykonáva nejaké činnosti pomáhajúce k ustúpeniu bolesti, neopakujte ich po ňom, ale preberte váš stav s lekárom. Toto cvičenie pre vás nemusí byť vôbec vhodné.

Riešením Bechterevovej choroby môže byť biologická liečba

Najčastejšie sa pri medikácii využívajú nesteroidné antireumatiká tlmiacie svojím pôsobením bolesť. Popri týchto antireumatikách sa využívajú injekcie kortikosteroidných látok do bolestivých kĺbov a väzov.

Riešením môže byť biologická liečba. Táto forma liečby je veľmi nákladná a je určená predovšetkým pre pacientov s mnohopočetným postihnutím. Liečba sa vykonáva pomocou injekcií a blokuje kľúčové protizápalové faktory v krvnom obehu.

Záver:

Bechterevova choroba je spočiatku neviditeľným ochorením. Kľúčová je včasná diagnostika. Diagnostika choroby nie je jednoduchá a často sa na chorobu príde až po niekoľkých rokoch počiatočných ťažkostí. S diagnostikou pomáhajú röntgenové snímky.

Ak touto chorobou trpíte, aj napriek tomu môžete viesť plnohodnotný život. Určite ale musíte toto ochorenie riešiť! V každom prípade sú potrebné špeciálne cvičenia a návšteva lekára.

Späť na prehľad

Mohlo by Vás zaujímať...

Objednať PRIMULUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

Záruka spokojnosti alebo vrátenie peňazí

Záruka spokojnosti alebo vrátenie peňazí

 

Jednorazový nákup

Jednorázový nákup
Jednorazový nákup - doprava zadarmo po celej SR
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte 2,30 €

Otázky a odpovede

Za ako dlho pocítim prvé účinky Primulusu?+

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je Váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muža iná, preto Vám nedokážeme dať presnú odpoveď. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú behom dvoch týždňov, väčšina mužov však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Môže mi PRIMULUS pomôcť, keď mám len 20 rokov? +

PRIMULUS je primárne určený pre mužov starších ako 25 rokov, u ktorých sa začína prejavovať nižšia hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pre Vás PRIMULUS nebol prínosný. Obsahuje radu vitamínov a minerálov, ktoré muži potrebujú v každom veku a často ich majú nedostatok. Málo Zinku? Nedostatok vitamínu D? Malý prísun horčíka? PRIMULUS je riešenie.

Prečo musím brať dve tablety denne, nestačí jedna?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že Vám PRIMULUS skutočne pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problémov si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má PRIMULUS nejaké vedľajšie účinky? +

PRIMULUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá výlučne z vitamínov, minerálov a extraktov z dvoch bylín. Hlavná sila nášho produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Nejedná sa o žiadne zakázané látky a PRIMULUS Vám nikdy nemôže zdvihnúť testosteron nad Vašu prirodzenú hladinu.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky Vám nehrozia.

PS: Ak užívate lieky na zníženie krvného tlaku, je vhodné prediskutovať užívanie produktu s Vašim lekárom. Niektoré tieto lieky sú v kontraindikácii s extraktom z kotvičníka zemného.

A čo sa stane s mojím testosteronom, keď PRIMULUS v budúcnosti prestanem brať?+

V prípade, že PRIMULUS v budúcnosti prestanete užívať, Vaša hladina testosteronu sa v najhoršom prípade po čase vráti opäť na úroveň pred užívaním produktu. Na rozdiel od anabolických steroidov, ktoré znižujú vlastnú tvorbu testosteronu (telo ho prestane produkovať, pretože ho dostáva „umelo“) náš produkt podporuje vlastnú, prirodzenú tvorbu tohto hormónu. Preto v tomto prípade nehrozí žiadny negatívny metabolický efekt.

Dá sa zaistiť stály odber bez nutnosti jednorazových nákupov?+

Samozrejme. Najlepší efekt sa dostaví práve pri pravidelnom užívaní. Každý, kto si u nás kúpi balenie PRIMULUS môže byť dobrovoľne zaradený do pravidelného odberu, kedy Vám PRIMULUS bude odosielaný pravidelne každých 30 dní. Jednoducho a pohodlne. O tejto možnosti Vás budeme kontaktovať po Vašom prvom nákupe. Nikoho do ničoho nenútime, je to len na Vás.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore