Tajný trik na okamžité zvýšenie testosterónu! Vedecky potvrdené! | PRIMULUS

Tajný trik na okamžité zvýšenie testosterónu! Vedecky potvrdené!

Chceli by ste behom len 2 minút zvýšiť svoju hladinu testosterónu o 20% a pritom znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu o takmer 25%? Žiadne podporné prostriedky k tomu nie sú potrebné. Jediným dôležitým nástrojom bude Vaše vlastné telo.

Nebojte sa! Nejedná sa o žiadne domnienky či fikcie. Tento článok cituje vedeckú štúdiu profesorky Amy Cuddy z Harvardu.

Možno ste už počuli názory, ako je v komunikácii dôležitá samotná reč tela a celkovo neverbálna komunikácia. Niektorí sa domnievajú, že tento druh prejavu zaberá takmer 93% všetkej komunikácie. To znamená, že Vaša reč tela, postoj, očný kontakt, mimika tváre a tón hlasu sú omnoho dôležitejšie než samotné slová, ktoré hovoríte.

Podľa najnovších štúdií je tento číselný pomer (neverbálna vs. verbálna komunikácia) trochu upravený. I napriek tomu neverbálna komunikácia stále zaberá okolo 60% našej celkovej komunikácie.

Ako tohto poznatku využiť pri komunikácii s ostatnými ľuďmi si povieme nabudúce, v inom článku.

Ale poďme sa teraz pozrieť na to, ako zmena Vašej reči tela dokáže pomôcť Vám samotným.

Vaša reč tela vs. Vaše hormóny

Testosterón je často nazývaný „hormón úspechu“ či „hormón dominancie“. Hlavným dôvodom je, že vo väčšine prípadov ľudia s vyšším sociálnym postavením, predovšetkým teda vysoko postavení manažéri, vedúci pracovníci a obecne úspešní ľudia, majú hladinu testosterónu vyššiu, než sú priemerné hodnoty.

Vyššia hladina testosterónu je taktiež spájaná s vyšším sebavedomím jedinca.

A jedna z vecí, ktoré týchto úspešných ľudí spája je aj špecifická reč tela.

Už od pohľadu ich poznáte. Chodia vzpriamene, hlavou hore. Väčšinou majú širší postoj a aj keď sedia, tak už i z diaľky spoznáte podľa ich reči tela, že sa jedná o sebavedomých lídrov.

Je teda zrejmé, že hormóny v tele dokážu ovplyvniť našu reč tela. Ide to ale i naopak? Môže Vaša reč tela ovplyvniť Vaše hormóny?

Rovnakú otázku mala i profesorka Amy Cuddy z Harvardskej univerzity, ktorá na túto tému vypracovala zaujímavú štúdiu.

Fakty vedou podložené

Pre túto štúdiu bolo vybraných 42 dobrovoľníkov, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín.

Jedna skupina zaujala po dobu 2 minút tzv. „High Power stance“ (Postoj sily) a druhá skupina naopak „Low power stance“ (Postoj slabosti) – na obrázku nižšie.

Obidvom skupinám bola odobratá vzorka slín pred a po skončení experimentu a bola meraná zmena hladiny dvoch hormónov. Testosterónu a kortizolu.

Výsledky boli ohromujúce.

Skupine, ktorá bola v tzv. „High power“ postoji, sa hladina testosterónu zvýšila o 20%. Hladina kortizolu (stresového hormónu) sa naopak znížila o 25%.

Druhá skupina, ktorá bola v tzv. „Low power stance“ mala potom testosterón nižší asi o 10% a ich kortizol sa mierne zvýšil.

Zaujímavé, že áno?

Táto štúdia teda dokazuje, že i tak nepatrná drobnosť, ako je zmena Vašej reči tela dokáže značne ovplyvniť i hladinu testosterónu v tele.

Odporúčame k zhliadnutiu samotnú prednášku profesorky Amy Cuddy zo svetoznámej konferencie TED tu.

Čo z toho plynie?

Dávajte si pozor na to, ako stojíte, či sedíte a neokrádajte sa zbytočne o Váš testosterón.

Snažte sa zaujímať už zmieňované „High power“ pózy a postoje. Nielen, že budete vypadať sebavedomejšie, ale budete sa tak aj cítiť.


za tím PRIMULUS
David Buchta
David Buchta
Odborník na zdravý životní styl a optimalizaci testosteronu. Poslední 4 roky přečetl snad všechny zahraniční studie a publikace na optimalizaci testosteronu. Důležité poznatky publikuje na tento blog.
Páči sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho alebo pošlite svojim známym.
Späť na blog