Testosterón a agresivita – pravda mýtov zbavená | PRIMULUS

Testosterón a agresivita – pravda mýtov zbavená

Viac testosterónu = väčšia agresivita

Mnoho ľudí si myslí, že je tento vzorec pravdivý.

Je tomu ale naozaj tak? Bolo niekde dokázané, že vyššia hladina testosterónu spôsobuje zvýšenú agresivitu u mužov?

V dnešnom článku sa pokúsime tento zažitý mýtus vyvrátiť a uviesť si všetko na pravú mieru. Ako vždy sa budeme odkazovať na vedecké výskumy a správy.

Poďme teda rovno k jadru veci.

Testosterón a agresivita

Jedná sa o dlho zažitý fakt, že pokiaľ je muž agresívny a spupný, môže za to zvýšená hladina testosterónu.

Na túto tému bola už v minulosti uskutočnená rada testov a výskumov, ale žiadny z nich nedokázal potvrdiť priamy vplyv medzi testosterónom a zvýšenou agresivitou.

Áno, je pravda, že keď má muž (či zviera) zvýšenú hladinu testosterónu, je dominantnejší a oplýva väčšou sebadôverou, než jedinci s nízkou hladinou tohto hormónu. Tento fakt bol už niekoľkokrát dokázaný.

Spájať ale túto skutočnosť ihneď s vyššou agresivitou je trošku prehnané.

Nebudeme ale polemizovať.

Poďme si tento mýtus vyvrátiť niekoľkými vedeckými správami.

  • V štúdii fakulty Medicíny a zdravia nebol zistený žiadny vzťah medzi testosterónom a zvýšenou fyzickou alebo verbálnou agresivitou.
  • V tejto štúdii bolo zistené, že muži a ženy, ktorým bol podávaný pod lekárskym dohľadom testosterón, prekvapivo darovali viac peňazí na charitu, než ľudia, ktorým sa podávala iba placebo.
  • V jednej štúdii Jon E. Levina z USA sa vedci zaoberali vzťahom medzi samčím a samičím pohlavným hormónom u myší. Bolo dokázané, že agresívne chovanie, ktoré malo na svedomí zabíjanie vlastných novorodeniatok, nemá za následok samčí hormón testosterón, ale samičí hormón progesterón.
  • Nespočetné množstvo štúdií vyhodnotilo, že muži, ktorý zvýšili svoju hladinu testosterónu z nízkej na optimálnu či vyššiu, nezaznamenali žiadne známky agresívnejšieho chovania. Títo muži boli predovšetkým viac motivovaní, sebavedomejší a celkovo šťastnejší.

Ako sme už písali niekoľkokrát, je dokázané, že testosterón má vplyv na sebavedomie, motiváciu, silu a celkový status jedinca, ale chýba tu preukázateľný dôkaz, že testosterón taktiež ovplyvňuje agresivitu.

Práve naopak.

Zvýšená agresivita je často spájaná s ľuďmi, ktorí sú v depresii alebo sú obecne veľmi náladoví. A ako už vieme, tieto vlastnosti majú často ľudia s nízkou hladinou testosterónu.

Ďalej nesmieme zabúdať na to, že agresivita je skôr závislá na samotnej povahe človeka a nie na hladine jeho hormónov.

Pokiaľ je teda Vaším cieľom zvýšenie testosterónu, určite sa nemusíte báť toho, že z Vás bude ďalší Mike Tyson.

Zdroj: anabolicmen.com - s láskavým zvolením autora


za tím PRIMULUS
David Buchta
David Buchta
Odborník na zdravý životní styl a optimalizaci testosteronu. Poslední 4 roky přečetl snad všechny zahraniční studie a publikace na optimalizaci testosteronu. Důležité poznatky publikuje na tento blog.
Páči sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho alebo pošlite svojim známym.
Späť na blog