Vitamín D a jeho vplyv nie len na testosterón | PRIMULUS

Vitamín D a jeho vplyv nie len na testosterón

Ing. Jan Klusák

Ako dobre poznáte vitamín D?

Viete čo Vám hrozí, keď ho máte nedostatok?

A aký má vplyv na hladinu testosterónu a tým i Vaše mužstvo?

Poďme si ho spoločne predstaviť a na všetko odpovedať.

„Volám sa Vitamín D, rád Vás spoznávam“

Vitamín D je často označovaný ako „slnečný vitamín“. Hlavným dôvodom je, že väčšinu tohto vitamínu získavame prostredníctvom UV žiarenia zo slnka.

Jedná sa o vitamín rozpustný v tukoch a podieľa sa na veľmi dôležitých funkciách v našom tele. Jeho dôležitosť je však často prehliadaná a napr. u nás v ČR je jeho odporúčaná denná dávka stanovená veľmi nízko. Nežijeme u mora, slnko si môžeme naplno užiť iba pár mesiacov v roku a aj napriek tomu je odporúčaná denná dávka u nás iba 200 I.U. (skratka I.U. znamená „international units“ a odpovedá množstvu 5 µg- mikrogramov).

Podľa niekoľkých vedeckých výskumov je bezpečná dávka až 10 000 I.U. na deň a pre pravidelné užívanie je obecne odporúčaný limit okolo 1000 - 2000 I.U.

Vitamín D pomáha nášmu telu v mnohých smeroch. Asi najdôležitejší je jeho pozitívny vplyv na stav kostí. Ďalej pôsobí preventívne napr. proti srdcovým chorobám a rakovine. Som si istý, že pre väčšinu ľudí stredného veku sú posledné dve menované choroby veľkým strašiakom. Iba v Českej republike sú onemocnenia srdca a ciev zodpovedné za 58% všetkých úmrtí.

Kde ho získať?

Vitamín D je ťažké získať iba zo stravy, a preto je najlepším a najlacnejším zdrojom práve slnečné žiarenie. Pre príjem 3000 I.U. tohto vitamínu je treba aspoň po dobu 20-40 minút vystaviť min. 50% svojho tela slnečnému žiareniu. K tomu Vám stačí chodiť v lete v kraťasoch a tričku s krátkym rukávom.

V zime či dlhom období bez slnka je najvhodnejšie vitamín D doplňovať výberom vhodného doplnku stravy.

Vitamín D a testosterón

Pokiaľ hľadáte ľahkú cestu ako si zvýšiť svoju hladinu testosterónu, určite by ste mali siahnuť po vitamíne D.

Nižšie sú jasné dôkazy prečo.

  • Napríklad táto štúdia zistila, že pri pravidelnom užívaní vitamínu D pri dennej dávke 3332 I.U. sa u zdravých mužov hladina testosterónu zvýšila o viac než 25%, v porovnaní so skupinou, ktorá dostávala iba placebo.
  • Ďalej bolo v tejto austrálskej štúdii zistené, že u starších mužov má nízka hladina vitamínu D spojitosť so zníženou hladinou voľného testosterónu.
  • Táto štúdia nám ukazuje, že muži, korí majú dostatok vitamínu D oplývajú taktiež značne zvýšenou hladinou testosterónu v porovnaní s tými, ktorým tento vitamín chýba.

Vitamín D teda s istotou patrí medzi tzv. povzbudzovače testosterónu (testosterone booster)

Na záver

Pokiaľ nie ste často na slnku, alebo pokiaľ nejete každý deň veľkú porciu tučných rýb, určite zvážte zvýšiť prísun tohto vitamínu. Vaša hladina testosterónu sa pri ročnej suplementácii 2000 – 3000 IU vitamínu D môže zvýšiť až o 25%

A to skutočne nie je málo...

Zdroj: anabolicmen.com - se zvolením autora

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

viac o nás