Wim Hof : Neuveriteľný príbeh „ľadového muža“ | PRIMULUS

Wim Hof : Neuveriteľný príbeh „ľadového muža“

David Buchta

Dovoľte mi predstaviť Vám muža, ktorého príbeh je plný chladu a odhodlania.

Muža, ktorý dokázal prekonať 26 svetových rekordov.

A predovšetkým muža, ktorý dokázal lekárom a vedcom, že zďaleka nevieme, čoho je naše vlastné telo schopné.

Wim Hof sa narodil v roku 1959 v holandskom meste Settard.

Už ako dieťa miloval behať bosý po snehu a vo svojich 18 rokoch sa rozhodol, že zájde ešte o kúsok ďalej.

Pri prechádzke v amsterdamskom parku si všimol zamrznuté jazero, v ktorom bola veľká diera. Motivovaný neznámou vnútornou silou sa rozhodol ponoriť celé telo do mrazivej studenej vody. Po chvíľke hlbokého dýchania pocítil niečo, čo ešte predtým nezažil.

Neskutočný pocit sily a vnútorného pokoja.

Od tejto chvíle začala neskutočná cesta Wima Hofa k dosiahnutiu prezývky „ľadový muž“, vlastníctvu niekoľkých svetových rekordov a predovšetkým statusu človeka, ktorý je schopný ovládať svoj autonómny nervový systém.

Od udalosti v parku začal študovať vlastné telo a odolnosť voči nízkym teplotám. Pravidelne trénoval a zakaždým posúval svoje telo za hranice, ktoré sa zdali byť nemožné.

A čo Wim za svoju cestu dokázal?

  • Drží svetový rekord za najdlhší kúpeľ v ľade. Po dobu 1 hodiny a 52 sekúnd vydržal v sklenenej kocke obklopený len ľadom.
  • Dokázal zabehnúť maratón (42,195 kilometrov) za polárnym kruhom vo Fínsku, oblečený iba v sandáloch a kraťasoch.
  • V roku 2007 dokázal vyliezť na Mount Everest do výšky takmer 7000 metrov opäť iba v kraťasoch a sandáloch. Bohužiaľ svoju expedíciu musel ukončiť kvôli nečakanému zraneniu nohy.
  • V roku 2011 zabehol polmaratón v Namibskej púšti, bez nutnosti napiť sa kvapky vody.
  • So skupinou 18 ľudí, ktoré Wim sám trénoval, dokázal nedávno vyšplhať na vrchol hory Kilimandžáro behom 31 hodín a 25 minút (svetový rekord). Opäť bola väčšina skupiny oblečená iba v kraťasoch alebo s minimom oblečenia.

Ako je to všetko možné?

Wim Hof totiž dokáže za použitia svojej mysle a špeciálnej dýchacej techniky regulovať svoju vlastnú telesnú teplotu. Túto metódu pomenoval po sebe: „Metoda Wima Hofa“ (The Wim Hof method)

Wim Hof ale nikdy nechcel byť len „rekordmanom“.

Tento cirkus (ako Wim sám hovorí) bol iba preto, aby ho ľudia a predovšetkým vedci začali brať vážne. Tvrdil totiž, že dokáže vďaka svojej metóde ovplyvniť svoj autonómny nervový systém, čo lekári považovali za nemožné.

V roku 2011 sa vedci konečne rozhodli Wima podrobiť kontrolovanému testu. Pod dohľadom lekárov mu bola vnútro-žilne podaná látka endotoxín. Jedná sa o vírus, ktorý u ľudí spôsobuje do 90 minút príznaky ako je horúčka, bolesti hlavy, zvracanie a triaška.

A ako na tento vírus zareagovalo Wimovo telo?

Vďaka meditácii a dýchacím cvikom dokázal Wim zvýšiť svoj stresový hormón kortizol a znížil výskyt zápalových buniek až o 100%.

Wim neprejavil žiadne negatívne príznaky a jeho telo vírus úplne potlačilo.

Dokázal niečo, čo bolo považované za nemožné. Iba mysľou zmenil fungovanie svojho imunitného systému.

Potom, čo mu túto správu lekári potvrdili, sa Wim rozplakal.

S cirkusom bol koniec.

Po teste sa ho jeden novinár spýtal, či bolo ťažké proti víru bojovať. „Nie, bolo to ľahké. Ťažké bolo celé roky bojovať s cynizmom, výsmechom, opovrhnutím a neustálou pochybnosťou ostatných ľudí.“ Povzdychol si Wim so slzami v očiach.

Konečne sa mohol začať venovať jeho hlavnej vízii, a tým je svet bez chorôb.

Wim ale ešte nevyhral.

Vedci mali všetko čierne na bielom, ale poukazovali na fakt, že Wim je trénovaný jedinec a preto sa dá tento výsledok brať skôr ako výnimka než pravidlo.

A Wim ich opäť presvedčil o opaku.

Behom len 4 dní dokázal vytrénovať 12 ľudí, ktorí sa zúčastnili rovnakého experimentu ako Wim. Bola im do tela vpravená baktéria a vďaka Wimovej technike dokázali ovplyvniť svoj autonómny nervový systém a s vírom úspešne bojovať. Naproti tomu, druhá testovacia skupina o 12 ľuďoch, ktorá nemala Wimov tréning, trpela po aplikácii víru horúčkami, bolesťami hlavy a silnou triaškou.

Vedci zistili, že skupina trénovaných ľudí dokázala zvýšiť vďaka meditácii hladinu svojho adrenalínu až o 300% (na rovnakú úroveň, akú majú ľudia pri skoku bungee jumpingu). Vyšší adrenalín viedol k zvýšeniu produkcie anti-zápalových mediátorov, ktoré dokázal vír poraziť.

Vedci boli v šoku. Niečo také by naše telo nemalo byť schopné.

Wim to dokázal.

Tým ale jeho cesta nekončí, skôr naopak.

V súčasnej dobe robí semináre a školenia po celom svete. Podniká výpravy na vrcholky hôr a pritom trénuje ľudí vo svojej technike, vďaka ktorej by sa chcel priblížiť k svojmu snu.

Svetu bez chorôb.

Oficiálne stránky Wima Hofa : http://www.icemanwimhof.com/

PS: Motivoval Vás Wim Hof k pravidelnému otužovaniu? Začnite studenou sprchou každé ráno. Viac TU.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

viac o nás