Zinok – najlepší minerál pre Váš testosterón! | PRIMULUS

Zinok – najlepší minerál pre Váš testosterón!

Zinok je jedným z 24 základných prvkov, nevyhnutných pre prežitie každého človeka. Ľudské telo si zinok nie je schopné vytvoriť samo a ani vytvárať zásoby. Takže je nevyhnutné zaistiť dostatočné množstvo zinku z potravy alebo suplementáciou vhodným doplnkom stravy.

Zinok je zapojený do mnohých procesov v metabolizme buniek, riadi viac než 100 enzýmov, pomáha pri syntéze DNA a je úzko spojený so zdravým reprodukčným systémom.

Ale ako už samotný článok napovedá, zinok je taktiež prvok, ktorý má veľký vplyv na zvyšovanie prirodzenej hladiny testosterónu vo Vašom tele. A to tak, že znižuje aktivitu enzýmu aromatáza, a tým zabraňuje premene testosterónu na estrogén.

Tu sú uvedené tie najdôležitejšie fakty, ktoré o zinku potrebujete vedieť:

  • znižuje aktivitu enzýmu aromatáza, čo je enzým zodpovedný za premenu testosterónu na estrogén
  • prirodzene zvyšuje hladinu testosterónu u zdravých mužov, predovšetkým pokiaľ majú v tele nedostatok tohto minerálu

Pre udržanie najdôležitejších funkcií endokrinných systémov by ste mali denne prijať okolo 15 mg zinku. To znamená, že by ste mali konzumovať veľké množstvo ustríc a steakov, ktoré sú bohaté práve na tento minerál a ešte naviac zaistiť prísun zinku v iných formách, pretože zinok ako taký odchádza z tela potom. Teda u športovcov je suplementácia v podobe doplnku stravy takmer povinná.

Tu je niečo z klinických výskumov:

  • V tejto štúdii boli podávané 3 mg/kg síranu zinočnatého denne špičkovým wrestlerom po dobu 4 týždňov. Suplementácia zinku v tomto množstve stačila na to, aby u týchto jedincov významne zvýšila produkciu testosterónu a hormónu štítnej žľazy, ktoré oba výrazne poklesli u skupiny jedincov, ktorým bolo podávané placebo v dôsledku fyzického vyťaženia
  • V tejto štúdii bol podávaný zinok vo forme síranu zinočnatého (3mg/kg) skupine mužov venujúcich sa záťažovej cyklistike. U skupiny mužov, ktorým bol takto zinok podávaný, výrazne stúpla hladina testosterónu oproti skupine, ktorej bolo podávané placebo.
  • V tejto štúdii bolo zistené, že nedostatok zinku zvyšuje aktivitu receptorov estrogénu o 57%. To naznačuje, že zinok má kľúčovú úlohu pri inhibícii enzýmu aromatázy, a tým zabraňuje konverzii testosterónu na estrogén.

Takže v skratke:

Môže zinok prirodzenie zvýšiť hladinu testósteronu vo Vašom tele?
Odpoveď: ÁNO môže.

Zabraňuje zinok premene testosterónu na estrogén?
Odpoveď: ÁNO zabraňuje.

Koľko zinku môžem prijať?
Odpoveď: Štúdie ukazujú, že vysoké dávky zinku (100mg/denne) sú bezpečné i pri dlhodobejšom užívaní, avšak pri týchto vysokých dávkach je nutné zaistiť i dodatočný prísun medi, nakoľko zinok v týchto vysokých dávkach zabraňuje jeho vstrebávaniu.

Aká je najlepšie vstrebateľná forma zinku ako suplementu?
Odpoveď: Orotát zinočnatý (angl. zinc orotate) má najlepšiu mieru vstrebateľnosti.

Je pravda, že pri užívaní zinku ako suplementu je potrebné vyhnúť sa vápniku?
Odpoveď: Všetky tieto prvky ako horčík, zinok, vápnik a železo sa viažu na rovnaké receptory v tele. Tieto receptory však môžu prijať až 800 mg týchto minerálov, takže pokiaľ neužívate príliš vysoké dávky od všetkých týchto prvkov naraz, nemal by to byť problém.

Záver

Každý muž, ktorý sa zaujíma o zvyšovanie svojho testosterónu prirodzenou formou, by si mal byť zinku vedomý. Je to hlavný prvok a veliteľ endokrinných systémov. Hladina zinku vo Vašom tele by mala byť prvá vec, ktorú by ste mali optimalizovať pri prirodzenom zvyšovaní hladiny testosterónu v tele

Podľa môjho názoru pokiaľ nie ste ochotný jesť tony mäsa alebo ustríc denne, doplňovanie zinku v podobe doplnku stravy je jasná voľba.

Zdroj: anabolicmen.com - s láskavým zvolením autora


za tím PRIMULUS
David Buchta
David Buchta
Odborník na zdravý životní styl a optimalizaci testosteronu. Poslední 4 roky přečetl snad všechny zahraniční studie a publikace na optimalizaci testosteronu. Důležité poznatky publikuje na tento blog.
Páči sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho alebo pošlite svojim známym.
Späť na blog