9 Dôvodov, prečo by ste mali začať so studenou sprchou ešte dnes | PRIMULUS

9 Dôvodov, prečo by ste mali začať so studenou sprchou ešte dnes

David Buchta

„Život začína na konci Vašej komfortnej zóny“
Neale Donald Walsche, americký spisovateľ

V dnešnom článku si povieme niekoľko zaujímavých faktov o tom, ako môže tak obyčajná vec, akou je ranná sprcha, zmeniť Váš život k lepšiemu.

Upevní Vaše zdravie. Zníži depresie a dokonca môžete vypadať aj lepšie.

A i keď Vám predložíme jasné fakty ako dôkaz, že studená sprcha je najrýchlejšou cestou ako mať lepší život, predpokladám, že viac ako 70% z Vás sa o to ani len nepokúsi.

Tí ostatní skúsia ľadovú sprchu možno na pár dní, ale nevytrvajú.

A pokiaľ sa nájde aspoň 10% z Vás, ktorí budú ľadovú sprchu aplikovať dlhšie ako 1 mesiac, bude to naozaj veľký úspech.

Prečo tomu tak je?

Prečo sa väčšina z Vás nepokúsi o niečo, čo je takmer zdarma, nezaberie to príliš času a pritom to má tak úžasný efekt na Vaše telo?

Nebudeme si tu nič nahovárať.

Studená sprcha nie je zo začiatku nič príjemné.

Ten prvý pocit, keď otočíte kohútik bližšie k modrej farbe a Vaše telo sa začne triasť a Váš dych sa zrýchli, až ho máte problém pochytiť...

To skutočne nie je nič, čo by ktokoľvek z nás dobrovoľne vyhľadával.

Áno, je to nepohodlné.

A to je ten hlavný kameň úrazu.

Väčšina z nás nemá rado nepohodlie.

Ten pocit, keď viete, že máte urobiť niečo, na čo nie ste zvyknutý. Niečo, čo je nové a ešte k tomu nepríjemné.

Je Vám to povedomé?

Ste nespokojný v práci, občas si zanadávate, ale i napriek tomu je pre Vás pohodlnejšie v tejto práci zostať, než si hľadať nové pracovné miesto.

Ste si vedomý toho, žeby ste mali začať cvičiť, zájsť do posilňovne alebo si ísť sem tam zabehať a urobiť tak niečo pres svoje zdravie. Ale je predsa pohodlnejšie presunúť to na budúci týždeň alebo ako nové predsavzatie na ďalší rok.

Viete, žeby ste mali ísť osloviť tú krásnu slečnu, ktorá po Vás celý večer pokukuje, ale je pohodlnejšie zostať nečinne sedieť a dúfať, že snáď príde sama.

Pri všetkých situáciách, kedy robíte niečo, na čo nie ste zvyknutý alebo z čoho máte trochu strach, je potrebné vystúpiť zo svojej tzv. komfortnej zóny.

A to je pre mnoho ľudí veľký oriešok.

Faktom ale je, že čím viac úspešný v živote ste, tým viackrát ste v minulosti museli vystúpiť zo svojej zóny komfortu.

Čo si tak vziať studenú sprchu ako prvý krok k tomu, aby ste sa naučili vystupovať zo svojej komfortnej zóny a ešte k tomu urobíte skutočne veľa pre Vaše zdravie.

Poďme sa spoločne pozrieť na najzaujímavejšie výhody rannej studenej sprchy.

1. Zvýšenie imunity

Zrejme i Vám Váš dedo niekoľkokrát hovorieval, že pokiaľ chcete byť zdravý, máte sa pravidelne otužovať.
A mal pravdu.

Podľa jednej anglickej štúdie je potvrdené, že ľudia, ktorí sa pravidelne sprchujú studenou vodou, majú vyššiu koncentráciu plazmy a hlavne vyšší obsah bielych krviniek, ktoré pomáhajú pri našom boji proti baktériám, vírom a dokonca i nádorovým bunkám.

2. Zníženie stresu

Studená sprcha znižuje tvorbu kyseliny močovej a zvyšuje produkciu glutathionu (viac tu), ktorý chráni organizmus pred oxidačným stresom.

3. Budete krajší

Pokiaľ nie je Vaším cieľom cítiť sa zdravo, možno Vás bude aspoň motivovať to, že studená sprcha z Vás môže urobiť krajšieho človeka.

Studená sprcha totiž napomáha tomu, aby si Vaša koža udržala dostatočné množstvo zásob mazových žliaz, ktoré nevysušujú pokožku.

Chcete mať lesklejšie a silnejšie vlasy?

Riešením je opäť ranná studená sprcha.

Vaše vlasy budú lesklejšie, silnejšie a celkovo zdravšie a to tým, že studená voda udržuje vlasové folikuly ploché a zvyšuje tak ich priľnavosť k pokožke hlavy.

Takže páni, pokiaľ máte pocit, že Vám začínajú vypadávať vlasy, už viete, ako s tým zdarma bojovať.

4. Stratíte telesný tuk

Pokiaľ sa teda bavíme o tom, ako lepšie vypadať, ďalším dôležitým účinkom je schopnosť studenej sprchy pomôcť pri spaľovaní tukov.

I keď to mnoho ľudí nevie, v tele máme 2 druhy tukov.

Biely a hnedý.

Ten biely poznáme všetci a nemáme ho moc radi.

Jedná sa o všetok ten viditeľný podkožný tuk.

Hnedý nevidíme. Ale naopak od toho bieleho je pre nás prospešný.

Jeho hlavnou funkciou je vytvárať a zároveň udržiavať telesné teplo.

Pri rannej studenej sprche sa hnedý tuk aktivuje a jeho výsledkom je zvýšený výdaj energie a tým i väčší počet spálených kalórií.

Podľa jednej štúdie dokáže studená teplota zvýšiť aktivitu hnedého tuku až 15x a tým je možné docieliť straty telesného (bieleho) tuku až o 4 kg za rok.

5. Zvyšuje plodnosť

Toto je veľmi zaujímavé.

Studená sprcha naozaj dokáže znásobiť počet spermií a tým zvýšiť plodnosť u mužov.

Horúca voda naopak pôsobí ako skvelá mužská antikoncepcia.

V jednej štúdii muži, ktorí sa každý druhý deň po dobu pol hodiny kúpali v horúcej vode v priebehu 3 týždňov, boli potom takmer neplodní až po dobu 6 mesiacov!

Naviac v inej štúdii sa preukázalo, že muži, ktorí sa prestali kúpať v teplej vode, poznali zvýšenie počtu spermií až o 491%.

A to už nie je zanedbateľné číslo.

Teplá sprcha zrejme nebude mať tak silne negatívny vplyv na Vašu plodnosť ako dlhý horúci kúpeľ. Ale pokiaľ chcete zvýšiť svoju šancu na splodenie potomka, určite by ste mali o studenej sprche začať uvažovať.

Nie je snáď nič lepšie pre Vaše telo, než ranná sprcha po ráne. Najlepšie hneď po prebudení.

Stále nesúhlasíte?

Ešte neodchádzajte, náš sumár skvelých účinkov stále pokračuje.

6. Zlepšuje cirkuláciu krvi

Studená sprcha zlepšuje Váš krvný obeh.

Hlavným dôvodom je fakt, že telo sa snaží čo najrýchlejšie dopraviť krv do všetkých orgánov, aby ich udržala v teple.

Jedná sa o takú simuláciu normálnej cirkulácie krvi a táto telesná funkcia je nesmierne dôležitá pre Vaše celkové kardiovaskulárne zdravie.

7. Lepšia svalová regenerácia

Pokiaľ športujete, tak Vás tento bod bude určite zaujímať.

Studená sprcha po cvičení je totiž najlepšia vec pre Vašu celkovú regeneráciu a dobitie energie.

Tým, že studená teplota zlepšuje cirkuláciu Vašej krvi, tak pomáha odstraňovať z Vášho tela odpadové látky (kyselinu mliečnu), ktoré vznikajú práve pri telesnej námahe.

8. Zvyšuje Vašu ostražitosť a čulosť

Pokiaľ podstúpite tento symbol odvahy, čím studená sprcha určite je, tak v prvých sekundách budete mať zdanlivo problém s dýchaním.

Žiadny strach.

Toto hlboké dýchanie dokáže výrazne zvýšiť Váš prísun kyslíka a taktiež srdcový tep, čo vedie k prísunu energie na celý deň.

Vďaka studenej sprche bude Váš mozog čulejší a ostražitejší po celom dni a Vaši kolegovia v práci si začnú myslieť, že to s tým ranným kofeínom trošku preháňate.

9. Nakopne Vás viac než ranná káva

Toto je asi jasné.

Pokiaľ máte po ráne problém s tým, že ste ospalý a potrebujete niekoľko šálok kávy pred tým, než začnete normálne fungovať, je pre Vás studená sprcha po ráne to pravé riešenie.

Verte mi, že po iba pár sekundách v studenej sprche budete cítiť priamo kopanec energie.

Studená sprcha spôsobuje mierne elektrické impulzy, ktoré siahajú až do periférnych nervových zakončení mozgu a tým Vás zaručene prebudí a zlepší Vašu mozgovú aktivitu.

10. A nakopne i Vás testosterón

... ale o tom až v našom budúcom článku... :)

TIP: Máte záujem o zvýšenie hladiny testosterónu pre lepšiu erekciu a väčšie libido? Vyskúšajte unikátny výživový doplnok na podporu tvorby testosterónu PRIMULUS.

Vyskušám PRIMULUS

Na záver

Tie najväčšie výhody studenej sprchy už poznáte...

Idete do toho?

Dajte nám potom vedieť, či patríte medzi tých 10% ľudí, ktorí prekonali prvotné nepohodlie a vydržali praktikovať studenú sprchu dlhšie než 1 mesiac.

Držíme palce.

Zdroje:

www.menprovement.com
www.thehackedmind.com

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

viac o nás