Aká je optimálna hladina testosterónu u mužov? | PRIMULUS

Aká je optimálna hladina testosterónu u mužov?

Myslím, že pokiaľ čítate náš blog, tak už nemáte pochýb o tom, že testosterón je tým najdôležitejším hormónom v mužskom tele.

Robí muža šťastnejším, silnejším, plodnejším, motivovanejším a je proste viac mužom.

Preto nie je prekvapením, že sa množstvo ľudí pýta, aká je teda optimálna hladina tohto hormónu.

A úprimne, na túto otázku je ťažké odpovedať.

Každý názor sa trošku líši, či sa už jedná o uznávaných odborníkov, vedecké správy alebo i podľa skúseností samotných mužov.

Avšak najčastejšie sa pre referenciu uvádza priemerná hladina testosterónu medzi 250 – 1200 ng/dl.

Podľa niekoľkých štatistík z posledných rokov je dokázané, že priemerná hladina sa znižuje od 30. veku života muža. A jedná sa teda o bežný jav.

Je to ale pravda?

Nie je to napríklad tým, že starší muži sa menej hýbu, majú menej alebo žiadny sex a nestarajú sa o svoju stravu a tým o prísun dôležitých živín? A práve vďaka tomu všetkému je ich hladina rok od roku nižšia?

Podľa niekoľkých štúdií je dokázané, že i muži v staršom veku môžu mať testosterón omnoho vyšší, než nám uvádzajú všeobecné štatistiky.

a) V mnohých vidieckych oblastiach majú starší muži rovnakú hladinu testosterónu, ako ich mladší susedia.

b) V niekoľkých štúdiách bolo overené, že množstvo mužov nad 70 rokov má stále rovnakú hladinu, ako vo svojich 17 rokoch.

c) Množstvo rešpektovaných lekárov a vedcov sa zhodujú, že dôvodom nízkej hladiny testosterónu je skôr životný štýl muža, než jeho samotný vek.

Podľa týchto skúseností je možno načase začať veriť tomu, že hladina testosterónu sa od 30 rokov znižuje nie preto, žeby sa jednalo o normálny stav u muža, ale pretože sú muži viac „leniví“ a menej sa starajú o seba a svoje telo.

Takže aká je teda vo Vašom veku optimálna hladina testosterónu?

Pre každého muža by to mala byť tá maximálne možná, či má 20 alebo 60 rokov.

Chcete si zvýšiť svoj testosterón prírodnou formou?

Poďme sa ale pozrieť na základné rozdelenie hladiny testosterónu u mužov.

0 – 400 ng/dl

Táto oblasť je všeobecne považovaná za „nízku“. Je to z toho dôvodu, že muži, ktorí spadajú do tohto limitu, trpia väčšinou príznakmi zníženej hladiny testosterónu (dokonca i mnoho mladých ľudí na sebe vidí niektoré symptómy v hladine okolo 500 ng/dl)

500 – 700 ng/dl

Toto rozmedzie je často považované za „normálnu hladinu testosterónu“. Obvykle sa u mužov v tejto hladine neobjavujú žiadne alebo minimálne príznaky hladiny testosterónu a všetko je teda v poriadku.

700 – 1000 ng/dl

V dnešnej dobe je táto hranica považovaná za „vyššiu hladinu testosterónu“ (naši predkovia totiž mali hladinu 2x alebo dokonca i 3x vyššiu). V tejto hladine máte rannú erekciu skoro každý deň a svaly Vám rastú takmer sami.

1000 ng/dl +

Toto je najvyššia možná hladina pre človeka, ktorý neberie anabolické steroidy. Pre mnoho jedincov sa môže zdať táto hranica takmer nemožná. Je ale dokázané, že pokiaľ sú splnené všetky atribúty, ako je správna strava, cvičenie, pravidelný sex, vyhýbanie sa depresiám apod., tak sa tento „level“ skutočne dá prírodnou formou dosiahnuť. V tejto hladine sa nemusíte báť prebytočného tuku, náladovosti alebo nízkeho libida.

Toto rozmedzie je čisto orientačné a je možné, že s ním niekto nemusí súhlasiť.

Obraz si môžete urobiť sami.

Som si ale istý, že sa zhodneme na tom, že udržiavať svoju hladinu testosterónu na maximálnu možnú úroveň, je takmer povinnosťou každého muža.

A čo vy? Ako je na tom Váš testosterón?

Zdroj: anabolicmen.com - s láskavým zvolením autora


za tím PRIMULUS
David Buchta
David Buchta
Odborník na zdravý životní styl a optimalizaci testosteronu. Poslední 4 roky přečetl snad všechny zahraniční studie a publikace na optimalizaci testosteronu. Důležité poznatky publikuje na tento blog.
Páči sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho alebo pošlite svojim známym.
Späť na blog