Digitálne choroby modernej doby | PRIMULUS

Digitálne choroby modernej doby

Osnova:
1. Technostres
2. Tabletové rameno
3. Esemeskový syndróm
4. Digitálna amnézia
5. Kybernevoľnosť
6. Syndróm falošného zvonenia
7. Nomofóbia
8. Facebooková depresia
Záver:

Moderné technológie sú všade okolo nás a menia svet. Málokto si vie predstaviť život bez mobilného telefónu, tabletu, internetu či televízie.

Používanie moderných technológií so sebou nesie rad nových zdravotných rizík. Týchto rizík boli generácie pred nami uchránené, trápili ich ale iné ťažkosti spojené so životným štýlom danej doby.

Späť k moderným technológiám!

Písanie na počítači, tablete, posielanie textových správ alebo neustále pozerania do monitorov rôznych telekomunikačných zariadení. Všetky tieto činnosti na nás zanechávajú stopu.

Využívanie digitálnych zariadení zaťažuje naše telo po fyzickej i psychickej stránke. Objaviť sa môžu, ako bolesti rôznych častí tela, tak aj digitálna amnézia alebo kybernevoľnosť.

Ktoré ochorenia sú v modernej dobe najčastejšie? Predstavme si 8 digitálnych chorôb modernej doby.

1. Technostres

Technostres je pomerne nové duševné ochorenie. Táto "migréna" 21. storočia je spôsobená veľkým tlakom noviniek a informácií šíriacich sa smerom k nám.

Ste na chate na horách, pri priehrade, pri mori alebo ležíte v posteli, ale neustále cítite potrebu byť on-line čiže na príjme. V dobe internetu a sociálnych sietí môžete cítiť obavy zo straty súkromia.

Bez mobilu či tabletu si neviete predstaviť život, ale myslíte na to, že sa môže dostaviť únava, úzkosť alebo depresia.

Ako môžete s technostresom bojovať? Odporúčanie je jednoduché. Vypnite telefón, zájdite si na prechádzku, prejdite sa na bicykli alebo si inak zašportujte. Ak sa dostanete na hory, užívajte si pokoja, čerstvého vzduchu a nesiahajte na mobil a počítač.

2. Tabletové rameno

Tablet sa čoraz častejšie stáva moderným prostriedkom nahrádzajúcim stolný počítač alebo notebook. Vzhľadom k tomu, že tablet využívate na prácu i zábavu, trávite nad ním veľa času.

Pozícia uchopenie tabletu nie je najlepšia. Dochádza nielen k hrbeniu a následným bolestiam chrbta, ale aj bolestiam kĺbov na rukách od ramena ku kĺbom prstov. K bolestiam sa pridávajú zápaly.

Tablet by ste mali využívať s rozvahou a nesedieť s ním v ruke po celé dni.

3. Esemeskový syndróm

Esemeskový syndróm a tabletové rameno majú niekoľko spojitostí. Rovnako ako u používania tabletu aj u mobilného telefónu máte krk v neprirodzenej a namáhavej polohe.

V minulosti s mobilnými telefónmi nebol až tak veľký problém. V dnešnom svete pokročilých technológií neslúži telefón iba na odoslanie SMS alebo dátový prenos, ale aj na hranie hier a surfovanie po internete. V chytrých telefónoch máte nainštalované veľké množstvo aplikácií, ktoré vás nútia mobil neustále používať.

Mobil umožňuje byť neustále online, či už sedíte, stojíte alebo idete. Môžete to brať ako výhodu, ale vaše telo to tak rozhodne neberie. V prípade, že popri tom máte aj sedavé zamestnanie, nezabúdajte na menšie prechádzky alebo pretiahnutie.

4. Digitálna amnézia

Digitálna amnézia nie je zhodná s klasickou amnéziou, ale do určitej miery sa jedná o zabúdanie informácií.

Keď neviem, použijem Google. To je veľmi časté riešenie. Kvôli internetu, kde sa dá nájsť takmer všetko, si niektoré veci nepamätáme. Nemáme potrebu si ich pamätať, keď chceme, môžeme si ich nájsť.

5. Kybernevoľnosť

Pojem kybernevoľnosť si môžete predstaviť ako stav, keď sa necítite dobre, motá sa vám hlava a je vám zle od žalúdka z rýchlych pohybov na displeji zariadenia či z blikania obrazovky.

V dnešnej dobe narazíte na webové stránky plné videí a animácií. Kybernevoľnosť môžete veľmi rýchlo dostať aj z hrania hier. Hranie hier je na zdravie človeka veľmi náročnou činnosťou.

Pozor by ste si mali dať na rýchle posúvanie webových stránok. Príkladom môže byť rýchle listovanie sociálnou sieťou Facebook, kde hľadáte v záplave informácií najzaujímavejšie príspevky a statusy.

6. Syndróm falošného zvonenia

Čas od času sa stane kuriózna záležitosť. Stalo sa vám niekedy, že ste cítili vo svojom vrecku vibrácie mobilného telefónu?

Vezmete telefón do ruky, ale na mobile nemáte nič - žiadna smska, žiadne volanie. Tomuto úkazu sa v modernej dobe plnej techniky hovorí syndróm falošného zvonenie.

Pri vibráciách sa aktivujú receptory, ktoré sú pre mozog znamením, že vám niekto volá. V prípade, že vám ale len ľahko brnia nohy alebo sa otrie oblečenie o vaše telo, môže mozog aktiváciu rovnakých receptorov vyhodnotiť ako volanie. V skutočnosti ale o žiadny hovor nejde.

Tento syndróm je skôr kuriozitou digitálneho veku a nie je pre vaše zdravie nijak škodlivý.

7. Nomofóbia

Výraz nomofóbia pre vás bude pravdepodobne novým pojmom. Ide o skratku anglického výrazu no-mobile, teda žiadny mobil. Nomofóbia je nebezpečný stav, ktorý môže vyvolať úzkosť či paniku.

Ide o situáciu, kedy si mobilný telefón zabudnete doma alebo ho nemôžete v danom priestore používať. Jednoducho povedané, pre niektorých ľudí je nepredstaviteľné, aby sa na mobil nepozreli, čo i 5 minút, nieto celý deň.

Syndróm vychádza zo skutočnosti, že chceme byť neustále online a nechceme prepásť žiadnu informáciu alebo udalosť.

8. Facebooková depresia

Najrozšírenejšou sociálnou sieťou dnešnej digitálnej doby je Facebook. Facebook využíva takmer každý, a to na rôzne účely. Od hrania hier, chatovania až na zber najnovších informácií o produktoch, reláciách či ľuďoch.

Ľudia radi komunikujú prostredníctvom sociálnych sietí, ale používanie Facebooku môže byť nebezpečné. Myslite na to, že ľudia uverejňujú na Facebook predovšetkým pozitívne informácie. Ukazujú sa na prázdninách a dovolenkách, fotia sa s trofejami, deťmi.

Pri sledovaní Facebooku ste čiastočne mimo realitu!

Ľudia majú svoje problémy, ale na Facebook ich nedávajú. V prípade sledovania Facebooku môžete mať pocit, že ostatní ľudia vedú zaujímavejší a šťastnejší život. Ak sa upnete na Facebook až príliš, môžete ľahko prepadnúť zúfalstvu a depresiám.

Týchto 8 najvýznamnejších chorôb digitálneho veku, ale nie sú úplne kompletným výpočtom. Ľudia môžu byť závislí na hranie on-line hier a na ďalších službách, ktoré poskytuje internet.

Záver:

Každá etapa ľudskej evolúcie na planéte je charakterizovaná určitými podmienkami a štýlom života. V súčasnom digitálnom veku si musíme dávať pozor na závislosť na internete a on-line službách.

Neupínajte sa len k počítačom, mobilom alebo tabletom.

Choďte do prírody, na hory, k vode, bavte sa s priateľmi, cestujte a užívajte krásy ľudského života naplno.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

viac o nás