Málo známy efekt testosterónu na mozgové funkcie | PRIMULUS

Málo známy efekt testosterónu na mozgové funkcie

David Buchta

Môže zvýšená hladina testosterónu v tele ovplyvniť fungovanie Vášho mozgu?

Prečo sú muži lepší vodiči a prečo si ženy dokážu lepšie zapamätať, kedy má ich svokra narodeniny?

Dnes si povieme niečo bližšie o tom, ako naše hormóny ovplyvňujú náš najdôležitejší orgán.

A áno páni, myslím tým mozog.

Hormóny trošku inak

Keď je reč o mužských a ženských hormónoch, väčšinou sa bavíme o vonkajších, fyzických vlastnostiach.

Svalová hmota, sexuálna aktivita, vplyv na metabolizmus apod.

Lenže hormóny majú taktiež veľký vplyv na náš mozog.

Mnoho žien má napr. veľmi dobrú pamäť, dokážu si zapamätať (k neľúbosti nás mužov) niekedy i veľmi malé detaily.

Avšak u chlapov je to úplne naopak. Pokiaľ si niečo nezapíšeme do kalendára či telefónu, tak to do pár hodín zabudneme.

Ale čo napríklad také pozdĺžne parkovanie? Väčšina mužov to zvládne ľavou zadnou, i keď majú k dispozícii skutočne veľmi málo miesta.

Na druhú stranu väčšina žien má s týmto štýlom parkovania veľký problém. V ich podaní táto činnosť niekedy vypadá podobne, ako keď sa v opitosti snažíte trafiť kľúč do zámku a pritom nestojíte u svojich dverí :).

Vyššie uvedené príklady sa môžu zdať trošku pritiahnuté za vlasy, pravdou však je, že sú založené na vedeckých výskumoch.

Muži sú naozaj lepší v šoférovaní a celkovo v priestorovej orientácii a mnoho žien má zase lepšiu pamäť než väčšina mužov.

A za tým všetkým stoja určité časti v mozgu, ktoré sú ovplyvňované práve ženskými a mužskými hormónmi.

  • Hlavný ženský pohlavný hormón estrogén ovplyvňuje časť mozgu zvanú Hipokampus (wikipedia). Táto oblasť veľmi zásadne ovplyvňuje ukladanie informácií do dlhodobej pamäte. To je dôvod, prečo sú ženy schopné si mnoho vecí zapamätať po dlhú dobu.
  • Niekoľko štúdií dokazuje, že pokiaľ sa hladina estrogénu zníži až na minimálnu hranicu, tak sa razantne zníži aktivita práve hipokampu a začínajú sa objavovať problémy s pamäťou (štúdia). Jedna štúdia taktiež ukazuje, že zníženie testosterónu u mužov dokonca zlepší ich pamäťové funkcie (štúdia)

Je teda vedecky potvrdené, že jedným z dôvodov, prečo majú muži horšiu pamäť než ženy je práve ich nízka hladina estrogénu na úkor (pre nás dôležitejšieho) hormónu testosterónu.

Ďalej v niekoľkých štúdiách bolo potvrdené, že testosterón je zodpovedný za mužskú súťaživosť, motiváciu a celkovú sociálnu dominanciu (štúdia, štúdia, štúdia). Podľa týchto výskumov je zrejmé, prečo sú muži viac súťaživý a dominantnejší než ženy. Za všetkým stojí testosterón a jeho efekt na náš mozog. Vďaka testosterónu muž často túži po moci a úspechu ďaleko viac ako ženy.

Zatiaľ sme ale nevysvetlili súvislosť medzi testosterónom a jeho efektom na paralelné parkovanie, ktorý som popisoval vyššie.

Táto štúdia ukazuje ako vyššia hladina testosterónu súvisí s rýchlejším spracovaním vizuálnych podnetov u starších mužov. Podobná štúdia bola taktiež zameraná na mladších mužov.

A aby nebola reč iba o teoretických výskumoch, v tomto teste bolo skutočne dokázané, že muži sú lepší a rýchlejší v paralelnom parkovaní než ženy.

A za tieto vlastnosti vďačíme testosterónu, ktorý ovplyvňuje práve tie časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za koordináciu a priestorové vnímanie.

Takže ako môžeme vidieť, naše hormóny dokážu mať veľký vplyv na fungovanie nášho mozgu a viac testosterónu z Vás môže dokonca urobiť i o trošku lepšieho vodiča... :)

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

viac o nás