Nachádzate se tu: Úvod Blog Testosteron Vitamín A a jeho vplyv na testosterón

Vitamín A a jeho vplyv na testosterón

Vitamín A a jeho vplyv na testosterón

Akokoľvek môže byť názov zavádzajúci, vitamín A nie je jediná zlúčenina. Je to vlastne termín pre skupinu aktívnych látok, obsahujúcich prevažne retinal, retinol a kyselinu retinovú, spolu s niekoľkými karotenoidmi ako: alfa-karotén, beta-karotén, luteín a lykopén, čo sú provitamíny, ktoré telo dokáže previesť na aktívnu formu vitamínu A.
Odporučená denná dávka vitamínu A pre dospelého muža je v rozmedzí 900 – 3000 mg retinalu, retinolu či kyseliny retinovej alebo asi 12 – 24 krát väčšia u karotenoidov. Tie majú totiž menšiu biologickú dostupnosť a sú taktiež „chudším“ zdrojom vitamínu.

Vitamín A je taktiež jedným z „24 esenciálnych vitamínov, nevyhnutných pre prežitie ľudstva“ a je pre to dobrý dôvod...

...nakoľko bez adekvátneho množstva vitamínu A by ste pomaly oslepli, Váš imunitný systém nebude fungovať normálne, Vaše telo nebude správne odbúravať tuky a nehladiac na to všetko, sa ešte stanete neplodnými.

Tak to bolo na úvod o tejto skupine vitamínov a teraz sa pozrieme na jeho (ich) vplyv na Váš testosterón.

Vitamín A a testosterón

Zatiaľ neexistuje mnoho štúdií, ktoré by skúmali účinok vitamínu A na hladinu testosterónu u mužov, ale niekoľko štúdií predsa len poukazuje na pozitívnu asociáciu medzi týmto vitamínom a produkciou androgénov.

Vitamín A sa nachádza vo vnútri testikulárnych Sertoliho buniek vo forme retinalu a v prípade potreby ho telo prevádza na biologicky aktívnejšiu formu v podobe kyseliny retinovej. Existujú taktiež štúdie (bohužiaľ zatiaľ iba na hlodavcoch), ktoré preukazujú, že pokiaľ dôjde k úbytku vitamínu A vo vnútri semenníkov, dôjde i k prudkému poklesu testosterónu.

Pokiaľ máte nedostatok vitamínu A, Vaše telo nie je schopné správne prijímať tuky z potravy. A ako už určite viete z našich skorších článkov, správny príjem tukov má úplne zásadný vplyv na produkciu testosterónu vo Vašom tele. Teda je veľmi pravdepodobné, že nedostatok vitamínu A má negatívny dopad na produkciu testosterónu.

Vaše telo taktiež využíva zlúčeninu s názvom Transferín (taktiež Transferrin), čo je glykoproteín, syntetizovaný v pečeni, slúžiaci k transportu molekúl cholesterolu do Leydigových buniek a jeho premene na testosterón. Bez vitamínu A je pre telo veľmi ťažké syntetizovať transferín a zaistiť tak transport cholesterolu a jeho premenu v testosterón.

Existuje mnoho dôkazov, že nedostatok vitamínu A nie je dobrý pre produkciu testosterónu, avšak na druhú stranu rovnako neexistuje dôkaz, ktorý by potvrdil, že zvýšenými dávkami či dokonca predávkovaním vitamínom A zvýšite hladinu Vášho testosterónu.

Pokiaľ si myslíte, že Vaše telo potrebuje doplniť vitamín A, najbežnejšou formou doplnku stravy sú vitamíny, obsahujúce karotenoidy. Karotenoidy síce nie sú aktívnou formou vitamínu A, avšak dobrá správa je tá, že sa môžete doslova predávkovať karotenoidmi a telo si vezme iba to, čo potrebuje.

Kde ho čerpať?

Potraviny ako mrkva, či sladké zemiaky sú rovnako veľmi dobrými a naviac prírodnými zdrojmi týchto provitamínov (100 g sladkých zemiakov obsahuje 380% DDD, 100 g mrkvy obsahuje 340% DDD).

Pre získanie aktívnej formy vitamínu A (retinal, retinol, kyselina retinová) sú najlepšími zdrojmi napr. hovädzia pečeň (100 g obsahuje cca 1400% DDD) či lyžička oleja z tresčej pečene (cca 100% DDD).

Záver

Vitamín A má pomerne zásadný vplyv na produkciu Vášho testosterónu a jeho nedostatok sa rýchlo prejaví. Našťastie žijeme vo vyspelej zemi a nie je ťažké prijímať tento vitamín z potravy. Ak však máte pocit, že Vám tento vitamín chýba, bežte sa rýchlo poohliadnuť po niektorých potravinách zmienených vyššie.

Späť na prehľad

Mohlo by Vás zaujímať...

Objednať PRIMULUS

 
Balenie na mesiac (60 tabliet)

Balenie na mesiac (60 tabliet)

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

Záruka spokojnosti alebo vrátenie peňazí

Záruka spokojnosti alebo vrátenie peňazí

 

Jednorazový nákup

Jednorázový nákup
Jednorazový nákup - doprava zadarmo po celej SR
€23 za celé balenie

Pravidelný mesačný odber

Jednorázový nákup
Pravidelne na vašu adresu - kedykoľvek zrušíte
€23 €20,70 za celé balenie Každý mesiac ušetríte 2,30 €

Otázky a odpovede

Za ako dlho pocítim prvé účinky Primulusu?+

Tento fakt je veľmi individuálny. Záleží na mnohých faktoroch. Rozhodujúci je Váš vek, fyzická kondícia, stravovacie návyky apod. Hladina testosteronu je u každého muža iná, preto Vám nedokážeme dať presnú odpoveď. Podľa doterajších skúseností sa najrýchlejšie účinky dostavujú behom dvoch týždňov, väčšina mužov však pocíti rozdiel po jednom až dvoch mesiacoch užívania.

Môže mi PRIMULUS pomôcť, keď mám len 20 rokov? +

PRIMULUS je primárne určený pre mužov starších ako 25 rokov, u ktorých sa začína prejavovať nižšia hladina testosteronu. To ale neznamená, že by pre Vás PRIMULUS nebol prínosný. Obsahuje radu vitamínov a minerálov, ktoré muži potrebujú v každom veku a často ich majú nedostatok. Málo Zinku? Nedostatok vitamínu D? Malý prísun horčíka? PRIMULUS je riešenie.

Prečo musím brať dve tablety denne, nestačí jedna?+

Nechceme robiť nič napoly. Aby sme mali istotu, že Vám PRIMULUS skutočne pomôže, musí obsahovať dostatok všetkých účinných látok v správnom pomere. Dané množstvo nie sme schopní dať do jednej tablety. Pokiaľ si zabudnete vziať tabletu ráno, hlavu si z toho nerobte, bez problémov si môžete vziať večer dve tablety naraz.

Má PRIMULUS nejaké vedľajšie účinky? +

PRIMULUS je 100% prírodný produkt, ktorý sa skladá výlučne z vitamínov, minerálov a extraktov z dvoch bylín. Hlavná sila nášho produktu je predovšetkým jedinečná kombinácia týchto látok a objem, v ktorom sú obsiahnuté. Všetky zložky sú v lekárňach bežne dostupné a lekármi veľmi často odporúčané. Nejedná sa o žiadne zakázané látky a PRIMULUS Vám nikdy nemôže zdvihnúť testosteron nad Vašu prirodzenú hladinu.

Nemusíte sa teda obávať, žiadne vedľajšie účinky Vám nehrozia.

PS: Ak užívate lieky na zníženie krvného tlaku, je vhodné prediskutovať užívanie produktu s Vašim lekárom. Niektoré tieto lieky sú v kontraindikácii s extraktom z kotvičníka zemného.

A čo sa stane s mojím testosteronom, keď PRIMULUS v budúcnosti prestanem brať?+

V prípade, že PRIMULUS v budúcnosti prestanete užívať, Vaša hladina testosteronu sa v najhoršom prípade po čase vráti opäť na úroveň pred užívaním produktu. Na rozdiel od anabolických steroidov, ktoré znižujú vlastnú tvorbu testosteronu (telo ho prestane produkovať, pretože ho dostáva „umelo“) náš produkt podporuje vlastnú, prirodzenú tvorbu tohto hormónu. Preto v tomto prípade nehrozí žiadny negatívny metabolický efekt.

Dá sa zaistiť stály odber bez nutnosti jednorazových nákupov?+

Samozrejme. Najlepší efekt sa dostaví práve pri pravidelnom užívaní. Každý, kto si u nás kúpi balenie PRIMULUS môže byť dobrovoľne zaradený do pravidelného odberu, kedy Vám PRIMULUS bude odosielaný pravidelne každých 30 dní. Jednoducho a pohodlne. O tejto možnosti Vás budeme kontaktovať po Vašom prvom nákupe. Nikoho do ničoho nenútime, je to len na Vás.

O nás

Naším cieľom bolo vytvoriť kvalitný produkt a služby okolo neho, ktoré pomôžu zlepšiť alebo uľahčiť život. Produkt, za ktorý sa nikdy nebudeme hanbiť a ktorý budeme sami používať. Naším cieľom je vytvárať dlhodobých a hlavne spokojných zákazníkov. Spokojnosť kupujúceho je vždy na prvom mieste, pretože vieme, že najlepšou reklamou je vždy pozitívna recenzia alebo odporúčanie spokojného zákazníka.

Viac o nás

Hore