Testosterón a jeho vplyv na muža | PRIMULUS

Testosterón a jeho vplyv na muža

Môžete byť patrične motivovaný, ale i tak Vaša kariéra prešľapuje na mieste ako teenager pred prvým rande. Ako to? Za všetkým hľadajte testosterón.

Ten totiž pomerne zásadne rozhoduje o tom, čím budete. Aspoň teda pokiaľ zistíte, že detský sen o smetiarovi za Vás zloženky bude platiť len veľmi ťažko. Ovplyvní Vás pri výbere obživy, radi si totiž zvolíte to miesto, kde sa pod Vami môže občas i povážlivo zakývať stolička: bankár, finančný riaditeľ a iné „riskantné“ povolania. A taktiež celkom zásadne rozhoduje o tom, ako to s Vami v práci vypadá. Nie, tým nemyslíme to, čo prežívate pri pohľade na novú blond sekretárku Vášho šéfa. I Vaša sexuálna túžba síce priamo súvisí s testosterónom (a k počudovaniu sa s Vašou prácou nijak nevylučuje, dômyselná príroda Vás vybavila na to, aby ste zvládli obe), ale je to na trochu iný článok.

Tento hormón má vplyv i na Váš úspech. Ako to? Jeho dostatok Vaše chovanie dosť zásadne ovplyvní. Stojí totiž za dominanciou, prudkosťou, výkonnosťou i samotnou túžbou po úspechu.

A ešte ďalej: Pokiaľ sa dostaví úspech, znamená to, že i hladina testosterónu stúpa k astronomickým výšinám. A vy chcete znova. Vedci tomu hovoria winner efekt. Pozitívna spätná väzba zapríčiní, že sa vrháte ústrety ďalšiemu víťazstvu, naopak kritika Vás zrazí. Dokladujú to i výsledky štúdie. V nej sa vedci zaoberali konkrétne profesionálnymi tenistami: Pokiaľ vyhrali prvý set, mali hneď o 60% vyššiu šancu, že sa im podarí zvíťaziť i ďalej. A dokonca je tento jav zaznamenaný i u športov, ktorýé by sme asi na prvý pohľad neoznačili ako typicky agresívne, ako sú napríklad šachy.

S týmto mechanizmom nič moc nenarobíte – bol vlastný už našim prapredkom obývajúcim jaskyne a je dodnes pozorovateľný na nám najbližších príbuzných – ľudoopoch. Len vy si teda svoju mužnosť nemeriate zrovna bitkami v tlupe a momentálne už ani skolenými mamutmi. Boj sa presunul do kravát, oblekov a pred obrazovky počítačov, kde sa pokúšate nemilosrdne prevalcovať ostatných samčekov.

A čo je vlastne pôvodnou príčinou tohto jednania? Výraznejšie lovecké úspechy znamenajú viac šancí u opačného pohlavia, čo jednoducho indikuje omnoho vyššiu pravdepodobnosť, že budete môcť rozšíriť svoju genetickú výbavu, teda že splodíte potomstvo.

Keď je testosterónu málo

Jeho úbytok nevyhnutne príde s vekom. Najviac ho máte v puberte, ale „zošup“ hladina zažije už po tridsiatke. A poznáte to celkom spoľahlivo. Od tohto momentu začne byť Vaším idolom poručík Kojak – jedným zo sprevádzajúcich javov je totiž napríklad nepopulárne plešatenie. Pokiaľ by ste chceli nasledovať príklad niektorého z mnohých mediálne známych mužov a okúsiť slasti neskorého otcovstva, zistíte taktiež, že prichádza problém i v tejto oblasti. Vaše spermie majú rozhodne ďaleko od tých, ktorými ste disponovali, keď Vám bolo dvadsať. Na potomstvo už nepomýšľate, svoje gény už ste predali ďalej. Radšej by ste si užili len tu príjemnejšiu časť v podobe jeho výroby...I s erekciou to náhle nie je zas tak slávne.

Hodláte si podľa hesla „ži rýchlo, umri mladý“ vychutnať presne tie momenty, než prídu vyššie zmienené problémy? Tak Vás nepotešíme, úbytok testosterónu sa môže dostaviť i omnoho skôr, to keď za ním stojí porucha funkcie pohlavných žliaz, tzv. hypogonadyzmus.

A o stave mužského pokolenia máme ešte jednu nie príliš uspokojivú správu: Testosterónu má menej a menej. Vedci si zatiaľ tento jav nevedia uspokojivo vysvetliť, ale súčasní mladí muži sa môžu pochváliť tým, že im telom koluje omnoho menej tohto hormónu než ich otcom. Nevieme sa na tento aspekt pozrieť ani príliš hlboko do histórie a zistiť hodnoty v dávnej minulosti, takže pre nás táto oblasť zostáva doposiaľ stále opradená skôr tajomstvom. Vedecké kapacity sa avšak činia, výskumy na túto tému prebiehajú. Jeden z dôvodov, ktorý je zatiaľ „v podozrení“, je náš životný štýl.

Čo to urobí s Vami?

Pokiaľ máte pocit, že určité dni v mesiaci Vám pravidelne Vašu partnerku niekto vymení za podráždenú, hysterickú a plačlivú osobu, gratulujeme. S úbytkom testosterónu si podobné stavy obratom vyskúšate na vlastnej koži. Dostavia sa výkyvy nálad i depresie. Bojovať budete so stresom. Prečo? Vo Vašom tele sa totiž zdvihnú iné hladiny: nepopulárneho kortizolu a taktiež estrogénu. Zatiaľ to nie je úplne bežná konverzačná téma k nedeľnému obedu, ale nechcené príznaky vyhasínajúcej funkcie pohlavného hormónu sa začínajú riešiť podobne ako ženská obdoba tohto procesu – klimaktérium.

A čo to urobí s Vašou kariérou?

Úprimne: Nič pekné. Neriskujete, bojíte sa presadiť, skrátka Vaša profesijná dráha nebude bohvieako našliapnutá. Pod vplyvom testosterónu ste totiž menej veľkorysý a do istej miery akosi asociálny. Jeho vysoké hladiny sú zistené u mužov, ktorým sa v ich povolaní skrátka darí.

Pokiaľ nás čítajú niektoré príslušníčky „slabšej“ poloviny ľudstva, tak prepáčia, naozaj za tým nehľadajte žiadnu šovinistickú poznámku: Je to i dôvod, prečo väčšina z nich nedisponuje tak urputnou súťaživosťou a dravosťou. Na druhú stranu sú dámy omnoho väčší diplomati. Načúvajú a nejdú si s takou razanciou za vlastnými cieľmi. Nemajú potrebu sa na vodcovské miesta pobiť, neradi vstupujú do konfliktov. Čo im rovnako prináša istú výhodu. Sú totiž, neopanované vplyvom testosterónu, ktorého môžu mať v tele až o 90% menej, schopné jednať uvážlivejšie.

Risk totiž nie je vždy len zisk a prílišná sebaistota Vám môže i uškodiť, pretože sa potom chováte až iracionálne a vo svojej nálade máte značné výkyvy. Príroda to avšak predsa len zariadila múdro a postarala sa o to, aby ste sa pod búrlivým vplyvom vlastných hormónov nepriviedli do záhuby. O to sa pričinia takzvané GABAA receptory. Na tie je naviazaná rovnako menná kyselina – gama-aminomaselná, ktorá pôsobí ako inhibítor, čo znamená látka, ktorá, citujme si definíciu, spomalí aktivitu enzýmov. To vlastne spustí proces sebareflexie, ktorý Vám navzdor Vašej prchkosti umožní sa spravidla zaraziť včas.

Páni, napadlo Vás, že ženy avšak navzdor nášmu tvrdeniu vyššie taktiež zastávajú vysoké posty? Ostatne, prísna šéfka je objektom nejednej Vašej dráždivej fantázie.

Teda, späť k testosterónu. Jeho zvýšená hladina sa môže objaviť i u niektorých dám a potom im tiež velí vyraziť ambiciózne vpred. Napriek tomu sa však v tomto smere mužom rovnať nemôžu. Prečo? Skrátka za takým účelom nie sú vybavené. Od prírody je žena predurčená predovšetkým k tomu, aby zaistila prežitie bezbranného mláďaťa a zachovala rod a nevyhnutne tak vo svojom živote väčšina z nich narazí na fakt, že z pôrodnice sa kariéra robí celkom ťažko. Pozitíva však nájdeme i tu: Na vedúcu pozíciu zachovávajú zástupkyne opačného pohlavia chladnú hlavu, neúspech si neberú tak k srdcu a sú ochotné viac vnímať ostatných, nepresadzovať sa na ich úkor, na rozdiel od mužov.

Preto je žiadúce mať na pracovisku rovnomerne zastúpené obe pohlavia a ustupuje sa od čisto mužských kolektívov, nakoľko sú páni za svoju prácu ochotní bojovať takmer do roztrhania tela. V mnohých ohľadoch si totiž navzájom až prehnane konkurujú.

Môžete s tým niečo urobiť vy?

Vplyv na Vás v tomto smere má už tzv. prenatálny testosterón. Pre maskulinizáciu mozgu budúceho nového človeka je kritické obdobie medzi ôsmym a osemnástym týždňom tehotenstva. Bystré mozgy na University of Cambridge došli k pozoruhodnému záveru, keď skúmali obchodníkov a ich profesijnú dráhu: Ak ste ešte pred narodením vystavený vysokým dávkam testosterónu, budete až šesťkrát úspešnejší než tí, ktorí také šťastie nemali. Zvyšuje sa totiž Vaša citlivosť voči pôsobeniu tohto hormónu v dospelosti. Mohli by sme tak povedať, že sa podpisuje i na svetovom hospodárstve. Tak ak Vás šéf nie a nie povýšiť, poďakujte mamine.

A nielen na ňom, prejavuje sa v mnohých oblastiach, ostatne o športe, kde je typicky mužská súťaživosť vidieť taktiež dobre, už reč bola. Naviac tento hormón vedie k nárastu svalovej hmoty, na čo ostatne športovci prišli celkom záhou, tým pádom si takmer vo všetkých odvetviach vykoledovali jeho zákaz. Hodnoty testosterónu sa okrem toho menia v závislosti na dennej dobe, čo má taktiež vplyv na to, ako sa Vám vedie v zamestnaní. Na najvyšších hodnotách sú ráno. Takže ak idete na jednanie s cieľom to protistrane poriadne „natrieť“, rozhodne by ste si ho mali naplánovať na včasné hodiny.

Vedci avšak upokojujú, že konkrétne v skúmanom obore finančníctva nie je patričná dravosť tým jediným kritériom rozhodujúcim o tom, ako sa Vám bude dariť. Teda nesmiete zúfať, pokiaľ ste biologicky túto výhodu do vienka tak úplne nedostali.

Funguje to totiž i opačne: Ak si budete veriť, Vaše telo na to zareaguje a začne automaticky produkovať vyššiu dávku testosterónu a miesto tu nebude pre už zmienený stresový hormón – kortizol. Zaberie to rovnako v rámci boja na zoznamovacom kolbisku a máte preto slušnú šancu, že si Vás všimne i Vaša slečna Vysnívaná. Dámy si totiž podvedome vyberajú tých mužov, ktorí ho majú dostatok, čo predznamenáva napríklad znaky ako mocné ochlpenie. Takže radíme: Nedepilovať, nech budúca žena Vášho srdca vie, na čom je.

Testosterón Vám dá s trochou nadsadenia pocit, že Vám patrí svet. Čo predstavovalo problém taktiež u zmienených športovcov, ktorí si na tomto prostriedku mohli vytvoriť i psychickú závislosť. Vy si našťastie jeho hladinu môžete zdvihnúť i nezávadnými a čisto prírodnými metódami. Tou najlepšou je vyskúšať prírodný produkt PRIMULUS, ktorý obsahuje najdôležitejšie vitamíny a minerály pre podporu tvorby testosterónu ako je zinok, horčík, vitamín D, vitamín C, selén a extrakty z bylín ako je kotvičník zemný a pískavica grécke seno.

Autorom článku je externý redaktor: Holanová D.

Páči sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho alebo pošlite svojim známym.
Späť na blog