Vplyv fajčenia tabaku na hladinu testosterónu | PRIMULUS

Vplyv fajčenia tabaku na hladinu testosterónu

Fajčenie je škodlivé.

O tom niet pochýb.

Okrem rakoviny pľúc, hrtanu, obličiek a pankreasu sú po novom uvádzané i štúdie dokladajúce súvislosť medzi fajčením a rakovinou hrubého čreva alebo pečene. Ukazuje sa taktiež na priame prepojenie medzi fajčením a poruchami erekcie, cukrovkou a problémy imunitného systému.

Dobre, to už asi všetci vieme.

Aký má ale fajčenie vplyv na testosterón?

Podľa vyššie uvedených ochorení to vypadá, že fajčenie bude mať negatívny dopad i na mužský hormón číslo jedna. Je tomu naozaj tak?

Nič nenecháme dohadom a pozrieme sa na niekoľko štúdií.

Cigarety a testosterón

Tak poďme na to.

Výsledky niekoľkých štúdií Vás určite prekvapia.

  • Táto rešpektovaná štúdia zistila, že muži fajčiaci po dobu niekoľkých rokov a muži nefajčiaci vôbec, majú v priemere zhodnú hladinu testosterónu.

  • Podobné výsledky prináša táto štúdia. Ťažkí fajčiari a nefajčiari mali zhodnú hladinu androgénov a SHBG (sex hormone-binding globulin)

  • Táto štúdia sledovala 71 mužov, ktorí sa rozhodli skončiť s fajčením. Behom prvých mesiacov pocítili mierny nárast testosterónu, ale po roku nefajčenia sa ich hladina vrátila na rovnakú úroveň ako v dobe, keď fajčili.

  • Vyššie uvedené tvrdenie podporuje i táto štúdia, v ktorej mali fajčiari vyššiu hladinu voľného testosterónu v krvi.

  • Táto štúdia zistila, že fajčiari a nefajčiari majú zhodnú hladinu testosterónu. Avšak sa zistilo, že fajčenie urýchľuje vyčerpanie zinku z tela, ktorý je hlavným základným kameňom pre tvorbu testosterónu. Teoreticky by fajčenie a nízky príjem zinku mal spôsobiť zníženie hladiny testosterónu.

  • V tejto štúdii sa skúmalo niekoľko iných štúdií zameraných na vplyv fajčenia a testosterónu. Záver je prekvapujúci. Podľa výsledku to vypadá, že fajčiari môžu mať vyššiu hladinu testosterónu. Dôvodom je, že muži s vyššou hladinou testosterónu viac riskujú vo všetkých oblastiach ako je hazard, financie, podnikanie, zdravie atď. A preto muži s vyššou hladinou testosterónu môžu častejšie začať s fajčením než muži s nízkou hladinou testosterónu.

Výsledky vyššie uvedených štúdií sú zrejmé. Podľa vedeckých výskumov nemá fajčenie na hladinu testosterónu vplyv. Tento fakt je prekvapivý, nič ale nemení na tom, žeby ste s týmto zlozvykom mali prestať.

Fajčenie neovplyvní Váš testosterón priamo, ale môže spôsobiť vážne problémy s erekciou, so srdcom a pľúcami.

Avšak, pokiaľ si príležitostne zapálite jednu cigaretu či si zabafáte z vodnej dýmky, s Vaším testosterónom sa nič zásadné nestane.

Zdroj: http://www.anabolicmen.com/smoking-testosterone/ - so zvolením autora


za tím PRIMULUS
David Buchta
David Buchta
Odborník na zdravý životní styl a optimalizaci testosteronu. Poslední 4 roky přečetl snad všechny zahraniční studie a publikace na optimalizaci testosteronu. Důležité poznatky publikuje na tento blog.
Páči sa Vám tento článok?
Zdieľajte ho alebo pošlite svojim známym.
Späť na blog